اطلاعات بیشتر درباره الگوریتم گوگل

چگونگی کارکرد الگوریتمای گوگل

الگوریتمای گوگل شامل پنگوئن، پاندا و مرغ مگس خوار واسه کاربران اینترنتی و وبمستران نامعلوم هستن و بیشتر اطلاعاتی که روی اینترنت مطالعه میکنین براساس حدس و فکر و یا بررسیای دقیق متخصصین سئو جفت و جور شدن. بازم زوایای خیلی از الگوریتمای گوگل واسه تعیین رتبه بندی سایتا در یافته های جستجو نامعلوم مونده. ماه گذشته مشخص شد که الان خود گوگل بطور دقیق میدونه که دلیل افت رتبه یه سایت در یافته های جستجو چیه و کدوم یکی از این الگوریتما موجب اون شدن ولی این اطلاعات از راه حساب وبمستر تولز در اختیار مدیران سایتا قرار نمیگیره!

بنظر میرسه که کم کم گوگل می خواد اطلاعات بیشتری از عوامل موثر بر رتبه بندی سایتا در اختیار کاربران خود بذاره و بخاطر این جون مولر در جواب به سوال یکی از کاربران در مورد الگوریتم گوگل گفته:

سرعت ایندکس شدن صفحات سایت نمی تونه دلیلی بر جایگاه خوب اونا در یافته های جستجو باشه. اگه مطالب شما بخوبی ایندکس می شن ولی جایگاه مناسبی کسب نمی کنن به این معنیه که محتوای سایت شما مورد پسند الگوریتم نبوده و کیفیت لازم رو نداره.

بطور مشخص میشه گفت که مولر در مورد الگوریتم پاندا و اراده کردن اون واسه تعیین کیفیت محتوای سایت صحبت میکنه و این نشون از اون داره که گوگل دقیقا میدونه که سایت شما به وسیله کدوم الگوریتم جریمه شده که به خود وبمستر اطلاعی داده نمیشه.

اراده کردن

صحبت دوستانه با مخاطبین بلاگسیما

مقالات در اول با راه و روش آموزش اصول سئو و طراحی سایت کار خود رو شروع کرد و در ادامه با منتشر کردن مقالاتی درباره اصول اولیه و آموزش تکنیکای مثبت سئو کار خود رو ادامه داد. بعد از نزدیک به ۱۰۰ مقاله آموزشی راه و روش مقالات به طرف اخبار سئو و اهمیت به کاربران سایت تبدیل شد. اگه شما از خوانندگان ثابت بلاگسیما باشین می دونین که تازگیا بعضی مقالات جنبه نصیحت به خود گرفتن! قصد ما از منتشر کردن این جور مطالب تنها یادآوری هدف اصلی راه اندازی یه سایت و روح احترام به کاربره. تازگیا جون مولر در جواب به یکی از کاربران فروم وبمستر جملاتی رو نوشته که واسه بازنشر اینجا مناسب دونستیم.

پیشنهاد شخصی من اون هستش که نگاه شما به راه اندازی سایت به شکل یه تجربه شخصی و آموزشی باشه، چیزی که در مورد اون تخصص و اطلاعات کافی دارین رو پیدا کرده و واسه اون سایت راه اندازی کنین. انتخاب یه موضوع خاص، متفاوت و مورد علاقه شما که فکر میکنین تا مدت زیادی میتونه واسه شما جذابیت داشته باشه میتونه موجب موفقیت شما باشه. اگه در موضوع سایت خود واقعا تجربه و تخصص داشته باشین می تونین محتوای مفیدی تولید کنین که در هیچ جای اینترنت قابل دسترس نباشه. این جور سایتها هم جذاب هستن و هم آینده روشنی دارن.

اجازه بدین کمی دقیق تر به گفته های مولر نگاه کنیم. چیزی که شما در مقالات میخونین معمولا شامل تولید محتوای به درد بخور و احترام به کاربر است ولی واقعا ملاک تشخیص محتوای به درد بخور از محتوای تکراری چیه؟ اندازه دقت روباتای گوگل مورد نظر شمان یا توجه و نیاز مخاطبین سایت؟ شاید نصف سایتای ایرونی به وسیله آدمایی مدیریت می شن که به شکل شخصی و جداگونه هزینه های اونو پرداخت میکنن و تموم راه رو به تنهایی پیموده ان، حتی ممکنه شما یکی از این افراد باشین. اگه هستین حتما ادامه این مطلب رو بخونین.

روش هدف دار راه اندازی سایت

هدف اصلی ما از راه اندازی یه سایت چیه؟ یا بطور مثال هدف ما از راه اندازی یه سایت دانلود نرم افزار چیه؟ من می خوام که دسترسی کاربران رو به نرم افزارهای موجود راحت تر کرده و از این روش شرایط بهتری رو واسه اونا جفت و جور کنم یا بدنبال جذب بازدیدکننده و کسب درآمد از راه تبلیغات هستم؟ و یا شاید این کار واسه من فقط یه سرگرمی بوده و شغل اصلی من چیز دیگه ایه. در هر صورت ایده راه اندازی یه سایت کامل دانلود به تنهایی و با سرمایه کم به یکی از بزرگترین و عادی ترین اشتباهات وبمستران ایرونی تبدیل شده و مهمترین دلیل اونم موفقیت سایتهای بزرگیه که در این مورد فعالیت میکنن. به چه دلیل؟ چون افراد با دیدن موفقیت این سایتا به فکر راه اندازی سایتی مشابه و کپی کردن مطالب میافتن.

به نظر من سایت دانلود نرم افزار همیشه یه ایده بکره به شرطی که راه و روش شما به اون متفاوت از بقیه باشه و هویت مستقلی واسه خود بسازین. واسه اینکار شما باید در قدم اول تواناییای خود رو سبک سنگین کنین و چیزای مورد علاقه اصلی خود رو شناسایی کنین. مهم نیس که چیزای مورد علاقه شما در چه زمینه ای باشه و چقدر مخاطب در جامعه داره، مهم اینه که شما به این کار علاقه دارین و مهمترین عامل در ادامه راه، دلسرد نشدن و رسیدن به موفقیت همین علاقه و تخصصه.

چند روز پیش دوستی با تماس گرفت که در شهر محل سکونت خود یه آتلیه عکاسی داشت ولی یه سایت دانلود نرم افزار راه اندازی کرده بود، بعد از نزدیک به ۱۰ ماه اداره این سایت و ارسال روزانه مطالب، کمتر از ۳۰ بازدید روزانه از گوگل داشت! مطمئن هستم که اگه این دوست عزیز طی ۱۰ ماه گذشته تکنیکای فتوشاپ یا عکاسی رو به شکل مقالاتی کوتاه منتشر کرده بود نتیجه به مراتب بهتری مشاهده میکرد و شاید موجب میشد که از سراسر ایران سفارشای طراحی با فتوشاپ هم دریافت کنه.

در این مورد میشه صحبتا و مثالای زیادی مطرح کرد که موجب طولاتی شدن مقاله و سر رفتن حوصله خوانندگان می شه. پس پیشنهاد می دم که ادامه این بحث در بخش نظرات و با همفکری شما دوستان انجام گیرد.

بنظر شما موضوع سایت خود رو چیجوری انتخاب کنیم و اگه امروز میخواستین یه سایت جدید راه اندازی کنین در چه زمینه ای فعالیت میکردین؟