No image available

فایل پژوهش: پایان نامه ارشد رشته تجارت الکترونیک: ارائه یک مدل برای طراحی سیستم‌هایی با قابلیت کاربری و اعتماد بالا

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات

دانشگاه صنعتي خواجه نصیرالدین طوسی

مرکز آموزش‌های آزاد و الکترونیکی

 پایان نامه برای دریافت مدرک کارشناسي ارشد

رشته مهندسي فناوري اطلاعات – گرايش تجارت الکترونيک

عنوان:

ارائه یک مدل برای طراحی سیستم‌هایی با قابلیت کاربری و اعتماد بالا

استاد راهنما:

آقاي دکتر آقایی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده:

سیستم‌هایی با قابلیت کاربری بالا، کاربران را قادر می‌سازند تا سيستم جديد را به راحتي ياد بگيرند و به کاربرند. مزاياي بهره گیری از اینگونه سیستم‌ها موجب افزایش بهره­وري و کارايي و کاهش هزينه آموزش، يادگيري و پشتيباني از سيستم می گردد. از طرفی شیوه طراحی و تکنیک‌های بهره گیری شده در طراحی، اثر عمده‌ای در افزایش میزان اعتماد کاربران دارد. گر­چه دانش مربوط به فاکتورهاي انساني و ارگونومي در مورد چگونگي طراحي رويه­هاي این‌گونه سيستم­ها مهم می باشد، ولي هنوز طراحی این سیستم‌ها به درستی انجام نمی‌گردد. به کار گیری طراحي مناسب، سيستمي با قابليت کاربرد بالا توليد مي­کند و ريسک شکست سيستم را کاهش مي­دهد. در سال‌های اخیر، تحقیقات زیادی در زمینه طراحی سیستم‌های با قابلیت کاربری بالا و طراحی سیستم‌های قابل اعتماد، به صورت جداگانه انجام شده‌می باشد. اما کارهای کم رنگی در زمینه ترکیب این دو ویژگی انجام شده‌می باشد. هدف از این پژوهش، مطالعه چگونگی بهره گیری از ابزارها و تکنیک‌های مختلف در زمینه طراحی سیستم‌های با قابلیت کاربری و اعتماد بالا، می‌باشد. در مدلی که ارائه خواهد گردید، ویژگی‌های قابلیت کاربری، قابلیت اعتماد و نیازمندی‌های کاربران، در نظر گرفته خواهد گردید و بهره گیری کنندگان را برای در نظر گرفتن فاکتورهای مؤثر و روابط میان آنها، در جهت ترکیب و یکپارچه سازی پروسه مهندسی نیازمندی‌ها، قابلیت اعتماد و قابلیت کاربری راهنمایی خواهد نمود.

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

امروزه بهره گیری از سیستم‌های کامپیوتری و نرم افزاری، اهمیت زیادی در شرکت‌ها و سازمانهای مختلف دارد به گونه‌ای که بدون بهره گیری از این سیستم‌ها، بازده کاری بسیارکاهش می یابد.

پس با در نظر داشتن اهمیت بهره گیری و میزان کاربرد نرم افزارهای کاربری، لزوم بهره گیری از سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد بیش از پیش احساس می گردد. تا با ارائه‌ اینگونه سیستم‌ها، هم کاربران به راحتی با سیستم‌ها ارتباط مستقر کنند و سیاق‌های سازمانی، علی الخصوص سیاق‌های امنیتی طراحی شده را اجرا کنند و هم قابلیت اعتماد سازمان به سیستم تأمین گردد.

در این فصل به اهمیت ارائه مدلی جامع برای طراحی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد پرداخته خواهد گردید سپس موارد مرتبط نظیر پرسش و هدف پژوهش، متدولوژی پژوهش و نتایج مورد انتظار پژوهش توضیح داده خواهند گردید.

2-1- هدف از پایان نامه

با در نظر داشتن اهمیت طراحی سیستم‌های قابل اعتماد و قابل کاربرد که علت های این اهمیت، در بخش‌های بعد توضیح داده خواهد گردید و معضلات این حوزه، هدف از این پژوهش، مطالعه معضلات سیستم‌های نرم افزاری از نظر قابلیت کاربری و اعتماد، راه کارهای طراحی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد تاکنون و در نهایت ارائه مدلی در جهت طراحی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد که عناصر مؤثر در طراحی اینگونه سیستم‌ها و روابط میان آنها را شامل گردد و به صورت گویایی این عناصر و روابط میان آنها به تصویر کشیده گردد تا برای طراحان این حوزه، قابل بهره گیری باشد.

3-1- توضیح مسأله و موضوع پژوهش

امروزه بهره گیری از سیستم‌های کامپیوتری و نرم افزاری، اهمیت زیادی در شرکت‌ها و سازمانهای مختلف دارد به گونه‌ای که عدم بهره گیری از آنها، امری اجتناب ناپذیر می باشد.

سیستم‌های نرم افزاری برای ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر که منجر به افزایش بازده کاری سازمان گردد، بایستی قابلیت کاربری و اعتماد بالایی داشته باشند. قابلیت کاربری تا اینکه کاربران به راحتی برای انجام وظایف خود با سیستم ارتباط مستقر کنند و قابلیت اعتماد برای اینکه مکانیزم‌های امنیتی لازم در سیستم‌های نرم افزاری برای حفظ امنیت سازمان پیاده سازی شده باشد. در این بین گاهی سیاق‌های

امنیتی از قابلیت کاربری لازم برخوردار نیستند. در نتیجه کاربران کوشش در کشف سیاق‌هایی دارند که منجر به عدم اجرای این سیاق‌ها گردد. حال به اشتباه یا ناخواسته سیاق‌ها را اجرا نمی‌کنند یا نادرست اجرا می‌کنند که امنیت سازمان را با خطر جدی مواجه خواهند نمود.

در نتیجه طراحی سیستم‌هایی که قابلیت کاربری و اعتماد بالایی داشته باشند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد. برای طراحی سیستم‌های این چنینی، نیاز به اطلاع از فاکتورهایی می باشد که در طراحی مؤثر خواهند بود و طراحی را تحت تأثیر خود قرار خواهند داد. تا چشم اندازی برای طراحان در جهت طراحی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد باشد.

کوشش‌های صورت گرفته در این زمینه، بیشتر به صورت جداگانه در هر یک از زمینه‌های قابلیت کاربری و قابلیت اعتماد بوده می باشد. با در نظر داشتن اهمیت طراحی اینگونه سیستم‌ها، نیاز به تجمیع تحقیقات هر دو حوزه می‌باشد.

4-1- ضرورت انتخاب موضوع

با در نظر داشتن افزايش سريع رقابت میان شرکت‌های توليد کننده نرم افزار، در نظر داشتن جلب رضايت مشتريان روز به روز در حال افزايش می باشد. به گونه‌ای که توجه بسياري از شرکت‌ها، به مسائلي مانند قابلیت کاربری، قابلیت اعتماد، HCI [1]وUCD[2]جلب شده‌می باشد.

با در نظر داشتن اينکه محصولات تولید شده توسط تعداد زيادي از مردم از طیف‌های مختلف مورد بهره گیری قرار

می‌گیرد، بهره گیری از روش‌های طراحي مختلف برای ارائه سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد، می‌تواند در بهبود کيفيت محصولات و جلب رضايت مشتريان بسيار مؤثر باشد.

از طرفی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد، کاربران را قادر می‌سازند تا سيستم جديد را به راحتي ياد بگيرند و به کار برند. مزاياي بهره گیری از اینگونه سیستم‌ها موجب مي­شوند بهره­وري و کارايي افزايش يابد و هزينه آموزش، يادگيري و پشتيباني سيستم کاهش يابد. بهره گیری از اين گونه روش‌ها در بهبود کیفیت محصولات تأثیر مؤثري را ايفا می کند و کيفيت محصولات را افزایش می‌دهد.

5-1- اهمیت موضوع

اغلب تحقیقات در این زمینه، روی نیازهای کاربر نهایی تمرکز دارند تا نیازهای طراح؛ و مطالعات کمی در جهت اینکه چگونه طراحان بایستی به نگرانی‌های قابلیت کابری و امنیتی نزدیک شوند انجام شده‌می باشد. ما به ابزاری نیازمندیم که برنامه نویس بتواند با بهره گیری از آن، نیازمندی‌های سازمانی و امنیتی را شناسایی کرده تا بتواند راه حلی برای برآوردن این نیازمندی‌ها ارائه دهد.

مدل‌های زیادی در زمینه سیستم‌های قابل کاربرد، قابل اعتماد و امن ارائه شده‌می باشد که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. اما نیاز به مدلی جامع که بتواند نیاز‌های کاربر را در راستای قابلیت اعتماد، کاربری و امنیت برآورد کند هنوز احساس می گردد و تحقیقات انجام شده، کافی به نظر نمی‌رسد. این تحقیقات اغلب به صورت پراکنده و جداگانه در هر دو زمینه می باشد که نیاز به مدلی که فاکتورهای مؤثر در هر دو حوزه را در نظر بگیرد احساس می گردد.

6-1- مرور کلی بر ادبیات موضوع

در برسی ادبیات موضوعی، آخرین کوشش‌های انجام شده در زمینه طراحی سیستم‌هایی با قابلیت کاربری و امن را مطالعه می‌کنیم. که به گونه اختصار، بعضی از این کوشش ها را در اینجا نام می بریم:

در زمینه HCI، اغلب مقالات به اصول کلیدی گولد و لویز[3] (1985) در تولید سیستم‌های کامپیوتری مفید و با بهره گیری آسان تصریح دارند. بورلی و سوزان ویدنبک وکراچرا[4]، سینتیا ال. کریتوریا[5] نیز در تحقیقات خود ارتباط میان موقعیت اعتماد و HCI را مطالعه کرده اند.

در زمینه HCI_Sec[6] نیز، در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی انجام شده، اما کارهای اصلی در این زمینه به قابلیت بهره گیری رویکرد‌های رمز عبور (آدامز و آنجلا سس، 1999) و کنترل‌های امنیتی (ویتن[7] و تایگر[8]، 1999) می‌پردازند.

استاندار های مختلف ISO مانند ISO/IEC 9126 و ISO 9241 و ISO 13407 در ویرایش های مختلف خود، جنبه های مختلف قابلیت کاربری را مد نظر گرفته اند علی الخصوص با ارائه چهارچوب RESPECT در ISO 13407،که در فصل ادبیات موضوعی، به تفضیل به آنها خواهیم پرداخت.

در زمینه اعتماد، (رتر[9]، 1967)، (مرگان[10]و‌هانت[11]، 1994)، (میر و دیگران، 1995)، (راسیو[12]و دیگران، 1998) تحقیقات وسیعی انجام داده اند و تعاریف مختلف خود از اعتماد را اظهار کرده اند.

رویکردها و مدل های طراحی مختلفی تا به حال ارائه شده اند که از آن جمله می توان به مدل مفهومی کلاسیک دونالد نورمن در کتاب خود با نام «طراحي چيزها در هر روز» تصریح نمود.

(الکساندر، 2003) نیز تحقیقاتی در زمینه روش ها رو رویکردهای مختلف مهندسی نیازمندیها ارائه داده که این رویکردها به تفضیل در فصل ادبیات موضوعی، توضیح داده شده می باشد.

هالی و دیگران (2008)، در مورد فریم های مشکل، (لمسوئیرد[13]، 2009)، در مورد رویکرد های هدف محور، (لمسوئیرد[14]، 2009)، رویکردهای سناریو محور، که از رویکردهای مهندسی نرم افزار هستند، مباحث ارزنده ای را مطرح کرده اند.

مواردی که در بالا مطرح شدند، بسیار کلی بودند که در فصل مطالعه ادبیات موضوعی، به مطالعه جنبه های مختلف مرتبط با موضوع طراحی سیستم های با قابلیت کاربری و اعتماد بالا و تحقیقات و پژوهش های انجام شده در این حوزه به تفضیل خواهیم پرداخت.

7-1- روش و متدولوژی پژوهش

در این پژوهش، آغاز به مطالعه مفاهیم و کلیات قابلیت کاربری و قابلیت اعتماد پرداخته خواهد گردید. قابلیت اعتماد از دو جنبه قابل مطالعه می باشد. یکی از جنبه روانشناسی و دیگری از جنبه امنیت اطلاعات. که هر دو جنبه قابلیت اعتماد را در مشتریان ایجاد می‌کنند.

در پژوهش پیش رو، به قابلیت اعتماد از جنبه امنیت اطلاعات پرداخته خواهد گردید. پس از مطالعه کلیات و مفاهیم، مرور مختصری بر ادبیات موضوع، مدل‌ها و تحقیقات انجام شده در هر دو حوزه به تفکیک و تحقیقات مشترک دو حوزه، داریم. سپس مطالعه روش‌های مختلف طراحی و ارائه مدل در زمینه پژوهش

انجام می پذیرد تا روشی مناسب برای ارائه مدل انتخاب گردد وبرای به تصویر کشیدن مدل نیز از زبان استاندارد [15]UML بهره گیری خواهد گردید.

پس از ارائه مدل، با تهیه پرسشنامه‌ای، نظرسنجی در مورد مدل ارائه شده از جامعه آماری خبرگان انجام می گردد و عناصر و روابط مدل اعتبارسنجی شده و نتایج حاصله مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

8-1- کاربردهای پژوهش

در اکثر مواقع، قابلیت کاربری و رهنمودهای آن در طراحی سیستم‌های نرم افزاری نادیده گرفته شده‌می باشد. برنامه نویسان و طراحان سیستم‌ها به ویژگی‌های عملیاتی سیستم بیشتر از ویژگی‌های کیفی آن مانند قابلیت کاربری و قابلیت اعتماد توجه می‌کنند و در فازها و مراحل مختلف چرخه عمر سیستم نرم افزاری، در نظر داشتن ویژگی‌های قابلیت کاربری و امنیتی سیستم، هر بار به فاز دیگر موکول می گردد تا در نهایت به مرحله آخر و تهیه نسخه نهایی می رسد. مطالعه ویژگی‌های قابلیت کاربری و اعتماد در این مرحله بسیار دیر و پرهزینه می باشد. به همین دلیل اغلب حتی پس از تشخیص آن برای حل اینگونه معضلات ترتیب اثری داده نمی‌گردد و سیستم‌ها با کیفیت پایین به مشتری عرضه می شوند، که عدم رضایت مشتری را به دنبال خواهد داشت.

اغلب طراحان اظهار می‌کنند که عدم آگاهی کامل از نیازهای مشتری باعث این مشکل می گردد. در صورتیکه اگر مدلی جامع شامل عناصر لازم و درگیر برای طراحی در اختیار آنها قرار گیرد، از همان

ابتدای چرخه عمر نرم افزار می توانند جنبه‌های مختلف طراحی را بنابر شرایط مقتضی در نظر بگیرند تا سیستمی با کیفیت بالا تولید گردد.

9-1- کاربران نتیجه پژوهش

همه دست اندرکاران طراحی و تولید سیستم‌های نرم افزاری و بهره گیری کنندگان از این سیستم‌ها می‌توانند از مدلی که در این پژوهش ارائه می گردد بهره گیری کنند.

تحلیلگران نرم افزار، طراحان و برنامه نویسان می‌توانند برای مطالعه و تحلیل نیازمندی های سیستم آتی و روابط مختلف میان عناصر مؤثر از آن بهره گیری کنند تا مکانیزم‌های طراحی و امنیتی مناسبی را در طراحی در نظر بگیرند.

آزمونگران از این مدل برای ارزیابی سیستم طراحی شده ‌بهره گیری می‌کنند تا همه نیازمندی ها و روابط لازم مطالعه شده باشد.

مدیران شرکت‌ها و سازمان ها نیز می‌توانند از مدل به عنوان مرجعی برای بستن قراردادها بهره گیری کنند تا در صورت لزوم بندهای ضروری به قرارداد افزوده گردد و در نهایت از مدل به عنوان چک لیستی برای مطالعه پیاده شدن موارد لازم بهره گیری کنند.

10-1-جمع بندی

در این فصل به ضرورت و اهمیت ارائه مدل طراحی سیستم‌های قابل کاربرد و قابل اعتماد پرداخته گردید و اهداف ارائه مدل مطالعه گردید. متدولوژی و روش کار پژوهش توضیح داده گردید. در فصل بعد مفاهیم و تعاریف مرتبط با طراحی این گونه سیستم‌ها، با در نظر داشتن تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در حوزه‌های مختلف به شکل مبسوطی مطالعه خواهد گردید.

[1] Human Computer Interaction

[2] User Center Design

[3] Gould And Lewis

[4]Beverly Susan Widenbeck And Krachera

[5]Cynthia L. Corritorea

[6] Human Computer Interaction_Security

[7] Alma Whitten

[8] Doug Tygar

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

[9]Rotter

[10]Morgan

[11]Hunt

[12]Rousseau

[13] Lamsweerde

[14] Lamsweerde

[15] Unified Modeling Language

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تعداد صفحه : 168

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان