14 نوامبر برابر با 23 آبان روز جهانی دیابت

 

روز جهانی دیابت چه روزیه؟ سازمان بهداشت جهانی همراه فدراسیون بین المللی دیابت از سال 1991، روز 14 نوامبر برابر با 23 آبان ماه هر سال رو با نام «روز جهانی دیابت» نامگذاری کردن. تا به این بهونه روزی هم واسه بالابردن سطح اطلاعات و آگاهی همه مردم دنیا از این مریضی شایع داشته باشیم و همراه با 160 کشور جهان با بیماران دیابتی هم صدا شیم. با اینکه دیابت درمان پذیر نیس، اما قابل کنترله.

روز 14 نوامبر در واقع سالروز تولد دکتر فردریک بانتینگه. اون محققیه که با همکاری چارلز بست واسه اولین بار در سال 1922 انسولین رو واسه درمان افزایش قند خون بیماران دیابتی معرفی کرد. سازمان بهداشت جهانی از سال 2009 برنامه های روز جهانی دیابت رو بر 2 اصل آموزش و پیشگیری از دیابت بنا نهاده که این خود نشون دهنده اندازه مهم بودن این دو موضوعه.

از این رو مجله پزشکی دکتر سلام، اینطوری از زحماتی که آقای دکتر فردریک بالتینگ واسه دیابت کشیده ان تقدیر کرده و لازم میدونیم که در این سایت هر روز بیشتر از روز گذشته به مریضی دیابت اهمیت داده و جدیدترین مطالب و مقالات رو جهت کمک به پیشگیری و حتی درمان دیابت فارسی زبانان سراسر جهان، ارائه بدیم تا به امید خدا واسه همیشه با مریضی دیابت خداحافظی کنیم…

موضوع آگاهی و خود مراقبتی شهروندان همراه با فراخوان بسیج همگانی واسه روبرو شدن با این مریضی که گرون ترین مریضی گسترده غیر مسری جهان نام گرفته با بالا رفتن آمار مبتلایان به دیابت در ایران و جهان تبدیل به احتیاجی جدی و تامل برانگیز واسه دولتا و مردم شده .

در شرایطی که هر ثانیه 6 نفر در جهان جون خود رو از دست میدن و هرساله حد کم 35 هزار نفر در ایران به خاطر دچار شدن به این مریضی قربونی می شن ، بالغ بر 11میلیارد دلار در کشور هزینه درمان رو به مردم و دولت تحمیل می کنه اهمیت پرداختن به دیابت و روبرو شدن آگاهانه شهروندی دو برابر می شه .

منظور از روبرو شدن شهروندی  انتخاب سبک زندگی با چشم انداز دستیافت به تندرستی در خونواده های ایرانیه چون در آخر این ما هستیم که انتخاب می کنیم  چه بخوریم ، چه بخوریم ، واسه چاقی و اضافه وزن مون تدبیری فکر کنیم ، اندازه خواب شبونه مون رو تنظیم کنیم ، ورزش رو در برنامه زندگی مون داشته باشیم یا نه اینا  همه سبک زندگی ما رو تعیین می کنن . این سبک در ایران و جهان خیلی که باید چشم انداز روشنی به طرف سلامتی نداره چون انباشته س از اشفتگی ومصرف غذاهای تند پز، چرب و شور و شیرین و کم تحرکی .

موضوع مدیریت استرس هر چند در متون پزشکی معتبر به عنوان  عامل اصلی و پیشرانه دیابت طرح نشده اما با تاثیر ناگواری که در کار گوارش و هم اینکه ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن داره می تونه در ابتلای فرد به مریضی دیابت یا به هم خوردن اندازه قند خون دیابتی  ها اثر داشته باشه.

“چاقی در دوران کودکی خیلی زیاد شده و گسترش دیابت نوع دو الان عده زیادی رو در آسیا گرفتار کرده. عواقب بهداشتی گسترش گسترده این مریضی، سیستمای مراقبت بهداشتی رو در این منطقه تهدید می کنه”

با در نظر گرفتن وضعیت موجود، این سوال نگران کننده مطرح می شه که آسیاییا از نظر ژنتیکی در مورد دچار شدن به چاقی و دیابت مستعدتر هستن؟

در مقایسه اروپاییا و آسیاییا از نظر سن، جنسیت و توده جرم بدن دیده شد که نسبت چربی بدن آسیاییا مخصوصا در زنان آسیایی از همتاهای اروپایی الاصل اونا بیشتره و این چربی بیشتر در ناحیه دور و بر شکم ذخیره شده.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، نسبت خیلی از مردم آسیا که توده جرم بدن اونا کمتر از ‪ ۲۵است — که طبق ملاک قراردادی در آستانه “اضافه وزن ” قرار دارن — با خطر شدید دچار شدن به دیابت نوع دوم و بیماریای قلبی عروقی روبرو هستن.

در تاریخ اولین بار ذکریای رازی به دیابت نوع یک و دو اشاره داشته و در درمان دیابت باید به طبایع جورواجور افراد توجه داشت .

درمان دیابت از راه طب سنتی باید براساس روشای علمی  این طب انجام شده و مصرف خود سرانه و افراطی و غیر اصولی داروای گیاهی نه فقط در درمان راه به جایی نمی بره که ممکنه مشکلات خطرناکی واسه فرد داشته باشه.

 

مجله پزشکی دکتر سلام (HiDoctor.ir)

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *