14 نکته درباره فیبروم رحمی

14 نکته درباره فیبروم رحمی

فیبروم یا فیبروئیدهای رحمی به توده های غیر سرطانی و خوش خیم که در ناحیه رحم رشد می کنن، میگن. خیلی از زنان دارای فیبرومای رحمی هستن.

این فیبروما می تونن در جاهای جور واجور رحم رشد کنن و اندازه اونا معمولا فرق داره. بعضی وقتا این فیبروما باعث درد و ناراحتی فرد می شن، اما معمولا خطرناک  نیستن و زندگی فرد رو تهدید نمی کنن .

 

شناسایی فیبروئیدهای رحمی

تا کنون دلیل قطعی ایجاد فیبرومای رحمی در خانوما پیدا نشده، پس با در نظر گرفتن راه های زیر می تونین وجود و یا نبود وجود فیبروئیدای رحمی رو در خودتون مشخص کنین.

 

باید بررسی کنین که علایم فیبروئیدای رحمی در شما هست و یا نه.

شایع ترین علایم فیبروئیدای رحمی شامل موارد زیره :

– خونریزیای غیر طبیعی و زیاد در عادت ماهانه

– درد و فشار در ناحیه لگن

–  طولانی بودن خونریزیای ماهانه

– خونریزی بین دوره های قاعدگی

بزرگ شدن شکم

– کمردرد

– پا درد

– درد در بین رابطه جنسی با همسر

این گفته اشتباهه که همه آدمایی که دارای فیبرومای رحمی هستن، نمی تونن حامله شن. اگه تحت نظر دکتر باشین، احتمال حاملگی در شما زیاد می شه

اگه علایم گفته شده رو دارین، باید فورا به دکتر متخصص زنان مراجعه کنین و وضعیت خود رو بگید.

متخصص زنان آزمایشای لازم رو جهت اثبات قطعی فیبروئید رحمی تجویز می کنه.

واسه این منظور لازمه که معاینات ناحیه لگن به وسیله دکتر انجام گیرد. هم اینکه داخل رحم شما بررسی و معاینه می شه.

واسه بررسی بیشتر سونوگرافی انجام میشه تا تعداد و اندازه و محل فیبروئیدهای رحمی مشخص شه.

هم اینکه ممکنه بنا به صلاحدید دکتر متخصص، آزمایشایی مثل سی تی اسکن و ام آر آی هم انجام گیرد تا از وجود فیبروئیدای رحمی مطمئن شید.

آزمایش خون و ادرار هم در صورت ضرورت تجویز می شه.

متخصص زنان پس از بررسی تموم آزمایشای لازم و در صورت قطعی شدن فیبروئیدای رحمی، راه های درمانی لازم رو به مریض ارائه میده.

 

پیشنهادا

اگه فیبروئید رحمی در شما تشخیص داده شد، به پیشنهادای زیر عمل کنین:

1- نباید خودتون رو سرزنش کنین ، بلکه باید بدونین که هنوز دلیل قطعی ایجاد فیبروئیدهای رحمی معلوم نیس، اما راه های درمانی واسه اون هست.

 

2- اگه دچار هر گونه درد شدید و همیشگی گشتید، حتما با دکتر خود در میان بذارین.

 

3- آدمایی که دچار فیبرومای رحمی می شن، معمولا خونریزیای قاعدگی بی نظم دارن و در بین پریودهای خود، خونریزی می کنن. پس پیشنهاد می شه که حتما وسایل لازم مانند نوار بهداشتی رو همیشه همراه خودشون داشته باشن تا در صورت نیاز، دچار پریشونی و گیجی نشن.

 

4- اگه فردی هستین که به فیبرومای رحمی گرفتار هستین و می خواین واسه باردار شدن دست به کار شین، حتما در نظر داشته باشین که ممکنه یه مدت طول بکشه تا حاملگی اتفاق بیفته. این گفته اشتباهه که همه آدمایی که دارای فیبرومای رحمی هستن، نمی تونن حامله شن. اگه تحت نظر دکتر باشین، احتمال حاملگی در شما زیاد می شه.

آمارها نشون میده که خیلی از آدمایی که فیبرومای رحمی داشتن، تونستن باردار شن و بارداری موفقی هم داشتن.

 

5- معاینات دوره ای رو یادتون نره. به این دسته از افراد پیشنهاد می شه که هر سه تا شش ماه یه بار به دکتر متخصص زنان مراجعه کنن. این پیگیریا به خاطر این انجام می شه تا معلوم شه که فیبروم بزرگ شده یا نه و یا اینکه فیبروم جدیدی به وجود اومده یا نه.

اگه فیبروم رحمی دارین، از مصرف قرصای ضد بارداری که شامل مقادیر زیادی هورمون استروژن هستن، جدا دوری کنین

6- ممکنه احساس پری مثانه و دفع ادرار کنین و همیشه به سرویس بهداشتی برید، چون ممکنه فیبروم بزرگ شده و به مثانه فشار وارد کنه و شما احساس پری مثانه کنین.

 

7- فیبرومای رحمی به دلیل ایجاد خونریزی و یا ایجاد درد در بین مقاربت جنسی، ممکنه تغییراتی رو در رابطه جنسی شما با همسرتون بسازن. پس حتما از دکتر خود در این مورد راه کارای لازم رو جویا شید.

 

8- خیلی از فیبرومای رحمی نیاز به عمل جراحی ندارن. تخمین زده می شه که حدود 20 درصد از زنان زیر سن 50 سال، به فیبروم رحمی گرفتار هستن که بیشتر اونا بدون نیاز به جراحی، زندگی سالمی دارن و می تونن باردار شن.

 

9- در صورت مشاهده هر گونه تغییر در وضعیت جسمی خود حتما به دکتر مراجعه کنین.

 

10- افراد کمبتلا به فیبروم رحمی به دلیل خونریزی زیاد قاعدگی، آهن خیلی از دست میدن. پس رژیم غذایی اونا باید پر از آهن باشه و در صورت صلاحدید دکتر از قرص آهن استفاده کنن.

 

11- از مصرف قرصای ضد بارداری که شامل مقادیر زیادی هورمون استروژن هستن، جدا دوری کنین.

 

12- اگه وجود فیبروم در شما اثبات شد، واسه تایید غیر سرطانی بودن اون، آزمایشای لازمی رو که دکتر تجویز می کنه، انجام بدین.

 

13- اگه فیبروم رحمی به سرعت رشد کنه و بزرگ شه، حتما باید بررسیای بیشتری رو در مورد سرطانی بودن اون انجام داد.

 

14- اگه فیبروم در مکانی از رحم قرار گرفته باشه که مانع از بارداری شما شه، میشه بسته به شرایط و صلاحدید دکتر، اونو با روشای دارویی یا جراحی برداشت.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *