14 پرسش و پاسخ رایج درباره لیزر موهای زائد

دو سیستم واسه نابود کردن موهای زائد هست: سیستمای لیزری و سیستمای غیر لیزری.
اگه قصد خلاص شدن از سالنای اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی رو دارین یا اگه جوشا و موهای زیر پوستی خسته تون کرده و دنبال یه مرکز مناسب واسه لیزر موهای زائد می گردید حتما قبل از گرفتن وقت ویزیت، این مقاله رو بخونین تا با تموم بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد آشنا شید. دکتر احسانی، متخصص پوست و مو به ۱۴ سؤال عادی در این مورد جواب میدن.

۱- تاثیرگذاری لیزر موهای زائد به چه صورته و این لیزر باعث از بین رفتن موها میشه؟
واسه درمان موهای زائد ۳ روش هست: دارو، الکترولیز و لیزر. لیزر موهای زائد رو کم و نازک می کنه اما باعث از بین رفتن اونا نمی شه. ما معمولا ۴ تا ۶ جلسه به فاصله ماهی یه بار واسه صورت و به فاصله ۳ ماه یه بار واسه بدن لیزر رو تکرار می کنیم. معمولا با انجام ۴ تا ۷ جلسه تعداد موها خیلی کمتر می شه. البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشه وگرنه احتمال برگشت موهای زائد خیلی بیشتره و لیزر موهای زائد فایده ای نداره، پس اگه فرد بررسی شد و در آزمایشا مشخص شد مشکل هورمونی نداره، می تونه لیزر رو شروع کنه اما باید در نظر داشته باشین که لیزر، موهای زائد رو صفر نمی کنه.

۲- بعد از تعداد جلسات لازم لیزر، نتیجه تا چه وقتی ماندگاره؟
معمولا بعد از ۴ تا ۶ جلسه لیزر هر ۶ ماه یه بار (بین ۳ تا ۴ بار) اونو شارژ می کنیم. اینطوری تعداد موها به صورت میانگین ۶۰ تا ۸۰ درصد کم می شه.

۳-   لیزر موهای زائد می تونه مضراتی هم داشته باشه؟
اگه فرد آفتاب گرفته باشه ممکنه پوستش بسوزد و جای اون لکای سفید ایجاد شه. هم اینکه اگه بعد از لیزر مراقبتای لازم رو رعایت نکنه یا در صورت ایجاد زخم اونو دستکاری کنه و تاول ایجاد شه، ممکنه جای اون اسکار بمونه. علاوه بر این اگه فردی که از لیزر استفاده می کنه مهارت کافی نداشته باشه و شرایط دستگاه رو براساس رنگ پوست مریض درست تنظیم نکنه، ممکنه منتهی به ایجاد زخم، لک و تاول شه.

۴- فقط دکتر متخصص پوست باید این کار رو بکنه؟
بله. بهتره متخصص پوست لیزر موهای زائد بکنه چون دستگاه ها و پوستای جور واجور رو می شناسه و کار رو درست انجام میده.

۵- در تبلیغات از دستگاه های مختلفی نام برده میشه. فرق بین اونا چیه و از کجا بفهمیم کدوم دستگاه مناسب تره؟
دو سیستم واسه نابود کردن موهای زائد هست: سیستمای لیزری و سیستمای غیر لیزری. دستگاه های غیر لیزری، سیستمای نوری هستن که IPL نام دارن. این دستگاه ها مناسب هستن اما قدرت شون به اندازه لیزر نیس. در واقع از اونجایی که سیستمای لیزری گرون هستن، سیستم غیرلیزری IPL طراحی شد که دسترسی به اون آسون تر و هزینه هاش کمتره اما در عین حال مشکلات و احتمال سوختگی پوست و برگشت مو با اون بیشتره. سیستمای لیزری شکلای جور واجور مختلفی دارن ازجمله الکساندرایت و دایود با عملکردا و طول موجای جور واجور که هریک واسه نوع به خصوصی از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و … کاربرد دارن. یعنی لیزری که واسه پوست روشن استفاده می شه، شاید مناسب پوست سبزه نباشه و برعکس. انتخاب نوع لیزر با پزشکه و دکتر باید با همه این لیزرها آشنایی داشته باشه.

۶- به چه دلیل بعضیا با این لیزر دچار سوختگی می شن؟
دلیل اون انتخاب نادرست دستگاه و لیزره.

۷- ممکنه این لیزر باعث تیرگی پوست شه؟
اگه باعث سوختگی شه ممکنه پوست رو تیره کنه اما در حالت عادی پوست رو تیره نمی کنه.

۸-   لیزر موهای زائد روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر میذاره؟
خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می شه هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه نداره و هیچ آثار بدی نمی ذاره. این مسئله در جهان بررسی شده و مشخص شده که اندازه نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی متره پس اصلا به بافتای زیری نمی رسه که بخواد مشکلی بسازه. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می شه و گرما در عمق بافت نفوذ نمی کنه بلکه فقط تا قسمتای سطحی از پوست نفوذ می کنه.

۹- انجام این لیزر در بارداری ممنوعه؟
در بارداری بهتره از لیزر استفاده نشه اما در شیردهی مشکلی نداره.

۱۰- ممکنه بیماریای واگیردار پوستی مثل زگیل از راه دستگاه لیزر منتقل شن؟
بله، ممکنه. در این مورد گزارشایی بوده. اگه دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروسای دیگه باشه ممکنه این ویروس به فرد دیگه منتقل شه پس کسی که به این مریضیا مبتلاست باید حتما دکتر رو از اون آگاه کنه و به کار گیری لیزر رو تا زمان رفع ویروس و درمان مریضی به تعویق بندازه.

۱۱- این لیزر دردناکه؟
اندازه درد در افراد جور واجور، فرق داره. درد اون درحد متوسطه و شدید نیس. میشه از پماد بی حس کننده استفاده کرد تا دردناک نباشه.

۱۲- بین آفتاب گرفتن و لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله باشه؟
فرد نباید تا ۳ ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیره یا از سولاریم استفاده کنه.

۱۳-   لیزر موهای زائد تاتو رو پاک می کنه؟
خیر. لیزر مو ربطی به تاتو نداره.

۱۴- چه کسائی نباید از این لیزر استفاده کنن؟
کسائی که باردار هستن، کسائی که مریضیای عصبی دارن و ممکنه جای لیزرشان رو بکنن و دستکاری کنن و کسائی که به خاطر شغل شون مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشن و هم اینکه کسائی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارن باید تا زمان بهبود عفونت و زخم شون صبر کنن و از لیزر موهای زائد استفاده نکنن.

منبع : زندگی ایده آل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *