15 اسفند | روز درختکاری | گرامی باد

درختان همیشه در زندگی بشر موثر بودن. قرن هاست که آدمی در سایه شون از شدت گرما و تابش خورشید در امان مونده و از میوه های رنگارنگ و شیرین شون بهره مند گشته. آوای پرندگان که در لابلای شاخسارشان مأوا گزیده ان، روح و جانش رو صفا بخشیده و قلب ایشون رو پر از خوشی و سرحالی کرده. در دل زمستون سرد هم دوباره به کمک هیمه ای که از تنه درختان جفت و جور کرده و آتشی که از اون افروخته سرما و یخبندان رو تاب آورده و با اونا دست و پنجه نرم کرده و دوباره این شکوفه های زیبای درختان هستن که به اون نوید فرا رسیدن بهاری دل انگیز رو میدن.

اینطوری بهره مندیایی که از درختان عاید بشر می شه بی شماره و اگه درختان رو نعمات الهی بدونیم، سخنی به زیاد نگفته ایم. شاید واسه همینه که انسانایی بافرهنگ مثل شعرا و بزرگان و استادان در مورد ادبیات و هم پیشوایان و بزرگان دینی همیشه اونو روش زوم کرده و بدون توجه کردن. درخت مظهر زیبایی و زندگی و یکی از زیباترین و پُرثمرترین نعمتای بیکران خداونده که بخش مهمی از نیازای آدم رو برآورده می سازه .

امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش مهم تری در زندگی بشر اجرا می کنن؛

* از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری رو موجب می شن و منابع تامین کننده کالاهایی مثل وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر(کاغذ، شکلای جور واجور مدادهای جور واجور) الوار و هزاران محصول دیگه حساب می شن.

* و از طرف دیگه به معنی ریه های یه شهر تلقی شده و نقش مهمی رو در تامین سلامت اعضای جامعه اجرا می کنن که این مورد گذشته از موارد قبل مهم تره؛ چون که به دلیل فعالیت کارخانجات صنعتی و هم ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه اونا در سطح شهرهای بزرگ از جمله تهران، آلاینده ها و گازهای خطرناک و خطرناکی مثل دی اکسید کربن در هوای شهرها زیاد شده و سلامت افراد رو تهدید می کنه و افزایش هر چی بیشتر این مواد آلاینده کم شدن اندازه اکسیژن در هوا رو دلیل می شه و این وضع نامساعد، گروه های ضعیف مثل بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان رو بیشتر تهدید می کنه.

در اینجور شرایطی موضوع درخت و درختکاری راه حلی مناسب واسه مقابله با آلودگیای نامبرده هستش.

ایجاد جنگلای مصنوعی و فضای سبز در دور و بر شهرهای بزرگ به تاسیس کارخانجات تولید اکسیژن می مونه. بخاطر این در کشور عزیزمون ایران 15 اسفند هر سال به درخت و درختکاری اختصاص یافته و اونو روز درختکاری نام نهاده ان. اینطوری همه ساله در روز 15 اسفند ماه که آخرین ماه فصل زمستانه در حالی که همه ایرانیان خود رو واسه استقبال از روزای پُر تازگی بهاری آماده می کنن، نهالای جوون به دست خاک مهربون و صبور ایران سپرده می شه تا به درختانی قوی و سرسبز بدل گردند و اینطوری گامی در آبادانی کشور عزیزمون ورداشته می شه.

با کاشت درختان موافق با وضعیت جوی ایران و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خشک و کم باران بیشتر مناطق کشور، میشه محیط زیست رو لطیف و با تازگی کرد. طبیعت و فضای سبز وسیله ای واسه باقی موندن بشری و حفظ زیبایی شهره و به عنوان میراثی مهم به همه آدما تعلق داره.

درختکاری در ایران دارای پشتوانه ای از چیزای مورد علاقه ملی و سنت تاریخیه، تاریخ نشون می دهد که ایرانیان باستان، جشنای خاصی داشتن و در این جشنا به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می گذاشتن، علاوه بر این درختکاری با اعتقادات مذهبی مردم هم پیوند داره، تا حدی که کاشت درخت یه جور عبادت حساب می شه.

در اهمیت درخت و درختکاری همین بس که در روایتی معتبر از یکی معصومین (ع) منقوله که: "حتی اگه دیدید قیامت بر پا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودین، ازاین عمل خوب خود دست ورندارید". و این بیان کننده تاکید و پیشنهاد اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاریه.

مطالب یاد شده به روشنی، وظیفه تک تک ما رو در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود، خصوصاً جنگلا و مراتع و هم اینکه پیشرفت پایدار و گسترش این نعمت الهی، به عنوان یه وظیفه دینی و ملی، مشخص می کنه.

به طور خلاصه روز درختکاری بهونه ایه واسه این که ما به محیط زیست احترام گذشته و اونو احیاء کنیم و یا دست کم اونو با دقت بیشتری نگه داری کنیم.

امیده که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یه نهال کوچیک، کشوری قشنگتر و آباد رو واسه خود آماده کنیم که یقیناً کاری خوبه.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *