15 بیماری که خانم ها باید مراقب آن باشند

:  

بیماریای بسیار زیادی هست که واسه گرفتار نشدن به اونا باید اقدامات جدی انجام بدین. در ادامه 15 مریضی معرفی شدن که خانوما باید مراقب باشن به اون گرفتار نشن.

 

سلامت زنان به عنوان یکی از ارکان اصلی خونواده از اهمیت بالایی برخورداره. بروز هر نوع مشکل در سلامت اونا صدمات جبران ناپذیری از نظر روحی و جسمی به بقیه اعضای خونواده وارد کرده و کلا سلامت خونواده رو به خطر میندازه. پس شناخت بیماریایی که زنان رو تهدید می کنه، قدم موثری واسه پیشگیری از دچار شدن به این مریضی هاست. در این مطلب 15 مریضی عادی در بین زنان رو معرفی می کنیم تا با در پیش گرفتن مراقبتای لازم خودتون رو در برابر اونا محفوظ کرده و عمری طولانی و همراه با سلامت داشته باشین.

 

سرطان

مریضی سرطان مهم ترین عامل مرگ و میر در بین خانوم هاست. در بین شکلای جور واجور سرطانا، سرطان ریه و سینه جزو شایع ترین و مرگبارترین سرطانا واسه زنان حساب می شن. پس لازمه که با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و انجام معاینات لازم از بروز این مریضی خطرناک پیشگیری کنین.

 

بیماریای قلبی

با اینکه خانوما در مقایسه با آقایون کمتر به این بیماریا گرفتار می شن، اما با این حال بیماریای قلبی دومین عامل مرگ و میر در بین زنونه. به نظر محققان علاوه بر عواملی مانند افزایش سن، درآمد کم، استرسای طولانی و سابقه خانوادگی، عوامل دیگری مانند مصرف دخانیات، چاقی بیشتر از اندازه، خونه نشینی و بی تحرکی و فشارخون بالا که بدیش اینه در بین زنان در حال گسترشه، باعث افزایش خطر بروز این بیماریا می شه.

 

پرفشاری خون

پرفشاری خون عامل اصلی بروز سکته مغزی است و باعث افزایش خطر حملات قلبی و مشکل کلیوی می شه. با اینکه زنان سن بالا بیشتر در برابر این مشکلات قرار می گیرن، اما آمارهای نوین نشون میده که تعداد زنائی که در برابر این مریضی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون هستن روبه زیاد شدنه.

 

بیماریای انسداد طولانی ریه (COPD)

زنان هم روزبه روز بیشتر به بیماریای انسدادی طولانی ریه و مخصوصا آمفیزم و برنشیت طولانی گرفتار می شن. این بیماریا باعث محدود شدن جریان هوا در ریه ها شده و با نشونه هایی مانند نفس نفس زدن، خس‎خس سینه و سرفه های خلط دار خود رو نشون میدن. مصرف دخانیات اصلی ترین عامل بروز بیماریای انسداد طولانی ریه س.

 

مشکلات خلقی و اضطراب

بدیش اینه مشکلات خلقی و استرس در بین زنان گسترش زیادی داشته. از بین این مشکلات میشه به افسردگی، مشکلات خلقی دوقطبی ـ عاشقی یا مشکل دیستایمیک اشاره کرد که به زندگی فرد و اطرافیانش آسیبای جدی می زنه. به نظر کارشناسان، افسردگی بیشتر از بیماریایی مانند آرتریت، پرفشاری خون، بیماریای مربوط به استخوانا و دیابت روی بهره وری کاری خانوما اثر منفی میذاره.

 

آندومتریوز

از هر 10 زن حدود یه نفر به مریضی آندومتریوز مبتلاست. با اینکه این مریضی خیلی جدی گرفته نمی شه، اما زندگی رو به کام تعداد خیلی از زنان تلخ کرده. آندومتریوز شامل رشد بافتای رحمی در خارج از چاله رحم بوده و خود رو با قاعدگیای دردناک یا هموراژی، کیستا و درد در بین رابطه جنسی نشون میده.

 

سنگ کیسه صفرا

سنگای کیسه صفرا ممکنه باعث بسته شدن مجرای صفراوی شن که وظیفه حمل سنگا رو به سمت کبد و روده ها برعهده داره. این مشکل رو (کولیک صفراوی) می گن. وقتی که کیسه صفرا موفق به تمیز کردن خود نمی شه، حجیم شده و باعث بروز دردهای شدید می شه. این مریضی در زنان سه تا چهار برابر عادی تر از مردونه و یکی از مهم ترین عوامل مشکلات سلامت اونا هستش.

 

پوکی استخون

پوکی استخون با کم شدن تراکم استخوانی تعریف می شه که با بالا رفتن سن خود رو نشون میده. این مریضی رو به تغییرات هورمونی نسبت میدن که بعد از یائسگی در بدن زنا ایجاد می شه. با اینکه مشکل پوکی استخون مردان رو هم درگیر می کنه، اما این مریضی بازم در بین زنان رواج بیشتری داره. یافته های پژوهشایی که روی خانمای بالای 50 سال انجام شده، نشون میده که به صورت میانگین از هر دو زن، یه زن از شکستگی استخوانی مربوط به پوکی استخون رنج می بره.

 

بیماریای خودایمنی

بیماریای «خودایمنی» گروهی از مریضی هاییه که سیستم ایمنی بدن رو درگیر می کنه، طوری که بدن به صورت نامعلوم ارگانای خود رو مورد حمله قرار داده و باعث تخریب بافتا می شه. بدیش اینه بیشتر از 80 نوع مریضی خودایمنی طولانی مانند دیابت نوع 1 و ام اس( MS ) هست که بعضی از اونا در زنان بیشتر دیده می شه.

 

التهاب مثانه (سیستیت)

زنان بیشتر از مردان دچار عفونتای ادراری می شن به دلیل این که مجاری ادراری در اونا کوتاه تر از مردونه. همین موضوع هم باعث می شه که باکتریا با سهولت بیشتری وارد مثانه شن. می گن در آمریکای شمالی، 20 تا 40 درصد زنان دست کم یه بار التهاب مثانه رو تجربه کردن. به نظر کارشناسان بیشتر زنان در طول زندگی خود بارها با این مشکل مواجه می شن و حدود 2 تا 3 درصد زنان هر سال دچار عفونت ادراری یا همون التهاب مثانه می شن.

 

مشکلات گردش خون

مشکلات گردش خون طیف خیلی از زنان رو درگیر می کنه و در بین زنان باردار رواج بیشتری داره. این مشکلات فقط مربوط به زیاد شدن وزن نیس؛ بلکه تغییرات هورمونی به وجود اومده به وسیله تغییرات پروژسترون، افزایش حجم خون و افزایش فشار در عروق نیم تنه پایین بدن هم در بروز این مشکل موثر هستن. در بین علائم عادی این مشکل میشه به ورم پاها، واریس و البته مشکلات جدی تری مانند سکته مغزی هم اشاره کرد.

 

مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی با کم کاری یا پرکاری تیروئید بروز می کنه. این مشکلات در زنان بیشتر از مردان رواج داره و بدیش اینه احتمال بروز سرطان تیروئید هم در اونا بیشتره. پس لازمه که زنان توجه بیشتری به سلامت تیروئید دارا باشن.

 

سکته مغزی

سکته مغزی اولین دلیل مرگ و میر در بین زنونه. از هر سه زن، یه زن در اثر این مشکل جون خود رو از دست میده. این آمار بالا مربوط به تغییرات بنیادی اجتماعیه که در اون سبک و شرایط زندگی زنان دچار تغییرات زیاد شده و اندازه استرس وارده به اونا بیشتر از گذشته س. در کشورهایی مانند کانادا و آمریکای شمالی، زنان بیشتر از مردان دچار سکته مغزی می شن.

 

آرتریت

آرتریت در زنان دو برابر مردونه. دقیق تر این که 50 درصد خانمای شصت و پنج ساله و بالاتر، از این مریضی رنج می برن. به نظر کارشناسان، زنان می تونن با انجام فعالیتای بدنی منظم در طول زندگی درد به وجود اومده به وسیله این مریضی رو کاهش داده و سبک زندگی خود رو بهبود بخشن.

 

دیابت

بخشی از مشکلات سلامت عادی در بین زنان به وجود اومده به وسیله دیابته. کارشناسان به این نتیجه رسیدن که اندازه درآمد زنان و گسترش چاقی بیشتر از اندازه در بین اونا از عوامل رواج مریضی دیابت است. این مریضی به کیفیت زندگی آسیب می زنه و ممکنه باعث بروز مشکلاتی مانند بیماریای قلبی، سکته مغزی و بیماریای کلیوی شه.

 

 

جفت و جور و تنظیم : مجله تالاب

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *