15 توصیه به زنان باردار برای خانه تکانی

15 پیشنهاد به زنان باردار واسه خونه تکونی

قبل از شروع کار و تمیز کردن محل دلخواه، همه وسایل موردنیاز مثل دستمال و شوینده رو در دسترستان بذارین که مجبور نشید همیشه جابجا شید.

 

من باردارم و همزمان با ورود بهار، یه مهمون کوچیک و دوست داشتنی هم در خونه مون داریم. این حس مورد پسند و لذت بخش رو نمی شه به هیچ زبانی توصیف کرد، اما در کنار این همه خوشی، نگرانی و دلهره ای هم دارم. درست حدس زدید؛ خونه تکونی و آماده کردن خونه واسه ورود همزمان دو نعمت خدایی، بهار و فرشته کوچیک عزیزم.

 

اینجا با نکتهایی درباره خونه تکونی در دوران بارداری آشنا میشین.

1- اولین نکته ای که باید رعایت کنین، اینه که نباید به خودتون فشار بیارین. اینکه بشینین و حرص بخورین، به چه دلیل هنوز این قسمت رو تمیز نکردم و یا به چه دلیل نمی تونم بلند شوم و به سرعت همه جا رو تمیز کنم، واسه سلامت شما و جنینتان مضره.

یادتون باشه کارای خونه رو همیشه می شه انجام داد، اما اگه خدای نکرده با یه اقدام نادرست اتفاقی واسه شما و بچه تون بیفته، حتی افسوس هم جبرانش نمیکنه.

 

2- فهرستی از همه کارایی رو که می خواین انجام بدین، جفت و جور کنین و ببینین کدوم یکی رو می تونین تنهایی و سر فرصت شروع کنین. بهتره کارا رو زودتر از عادی که از نیمه اسفند به بعده، شروع کنین.

 

3- از کارای لذت بخش شروع کنین که بیشتر مورد علاقه شماس. اگه دوست دارین کار نظافت آشپزخانه رو از کابینتا شروع کنین و آروم وسایلشان رو بیرون بیارین و مرتب کنین.

خوبه هر روز بدون اینکه دوروبرتان رو شلوغ کنین، یه کابینت رو مرتب کنین.

اگه هم دلتون می خواد سراغ اتاقا برید، کشوها رو یکی یکی بیرون بریزین و داخلشان رو مرتب کنین.

واسه کارایی مثل درآوردن پردها و نصب اون و بالا رفتن از نردبون یا چهارپایه و جابجایی اجسام و حتی تمیز کردن سرویس بهداشتی، باید از بقیه کمک بگیرین

4- در برنامه ریزی، اولویت شما باید سلامت خودتون و بچه باشه. همیشه به خودتون یادآوری کنین که خونه تکونی امسال واسه من و اهل خونه برنامه خوشحال و مفرحیه، نه کاری که باید یه روزه انجام شه.

 

5- هنگام مرتب کردن کشوا و ظروف، حواستون به خودتون باشه چون زیاد نباید تو یه حالت ثابت بمونین. تا می تونین و دست کم ساعتی یه بار دراز بکشین و پاهاتون رو بالاتر از سطح زمین بذارین.

 

6- اگه بارداری تون طبیعی نیس و دکتر احتمال بروز زایمون زودرس یا آسیب دار رو براتون داده یا ترس و دلهره دارین، بهتره امسال کلا از خیر خونه تکونی بگذرید، چون اگه حس خوبی بین انجام کار نداشته باشین، به دلیل تاثیر مستقیم سلامت روان بر جسم، از نتیجه کار راضی نیستین.

 

7- قبل از شروع کار و تمیز کردن محل دلخواه، همه وسایل موردنیاز مثل دستمال و شوینده رو در دسترستان بذارین که مجبور نشید همیشه جابجا شید.

 

8- اول باید دستکش بپوشید؛ فرقی نمی کنه می خواین گردگیری کنین و یا کابینت رو مرتب کنین یا چیزی رو بشورید.

 

9- اگه قراره وایسید و وسایل و ظروف رو بشورید، یه چهارپایه کوتاه زیر پاتون بذارین و اونو هر 5 دقیقه یه بار بین پای راست و چپ جابجا کنین. بهتره بیشتر از 15 دقیقه در این وضع نمونید.

واسه خود زمان استراحت در نظر بگیرین و در این فاصله از خودتون پذیرایی کنین. راحت روی مبل یا پشت میز بشینین و یه میان وعده، میوه، چای و بیسکویت بخورین.

 

10- واسه کارایی مثل درآوردن پردها و نصب اون و بالا رفتن از نردبون یا چهارپایه و جابجایی اجسام و حتی تمیز کردن سرویس بهداشتی، باید از بقیه کمک بگیرین.

درسته که گاز، یخچال، مایکروفر، ماشین ظرفشویی و لباسشویی بهتره از جاشون خارج شن و پشتشون رو تمیز کنین، اما هیچوقت خودتون تنهایی این کار رو انجام ندین.

 

11- وعده های غذایی رو لابه لای کارا یادتون نره و هر وقت احساس خستگی کردین، دست از کار بکشین. همیشه وقت استراحت خود رو یادآوری کنین.

 

12- مایعات زیادی بخورین.

 

13- آماده کردن اتاق نوزاد و خونه تکونی رو همزمان انجام بدین تا بعدا مجبور نشید دوباره کاری کنین.

 

14- بهتره اول پردها رو دربیارین و در ماشین لباسشویی بریزین (یا به خشکشویی بدین) تا موقعی که کاراتون تموم شد، خشک شده باشن و بعد از اتو، نصبشان کنین.

 

15- وقتی پردها پایین میان، از اون فاصله بگیرین و زیر اون نایستید، چون گردوغبار پردها در فضا پخش می شه و امکان داره مشکل تنفسی بسازه و یا باعث اگزمای پوستی شه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *