15 خاصیت زیبایی و درمانی گیاه ریحان (1) | تغذیه سالم

15 خاصیت زیبایی و درمانی گیاه ریحان (1)

ریحان گیاهی شناخته شده اس، و خواص زیادی واسه سلامتی ما داره. این گیاه ترکیب مهمی از داروهاییه که در طب آیورودا ساخته میشه و خیلی از کمپانیای تولید کننده اجناس بهداشتی و زیبایی شروع به به کار گیری عصاره ریحان در محصولاتشون کردن تا تاثیرشون رو بالا ببرن. اما اصلا به چه دلیل باید به سراغ اجناس شیمیایی بریم وقتی که برگ ریحان میتونه بهترین فواید رو برامون داشته باشه؟! در ادامه به 15 روش جور واجور واسه ترکیب این گیاه طبیعی اشاره میکنیم:

ریحان

ریحان بجوید

در صورت خام جویدن ریحان فواید زیادی نصیبتون میشه. این گیاه خواص زیادی داره.

درمان طبیعی سرماخوردگی و گلودرد

ریحان خواص ضدباکتریایی داره و مثل یه داروی ضدعفونی کننده عمل میکنه. همین امر به مراقبت از بدن در برابر شکلای جور واجور عفونتا کمک میکنه. برگ ریحان همراه با زنجبیل و عسل میتونه درمان مفیدی واسه برونشیت، سرماخوردگی و سرفه باشه. واسه درمان گلودرد میتونین مقداری آب جوش رو با ریحان مخلوط کرده و بخورین.

سفید کردن دندانا

پودر برگ ریحان خشک شده میتونه واسه مسواک زدن استفاده بشه. فایده های درمانی این برگ به حفظ سلامتی لثه ها کمک کرده و با بوی بد دهن، درد و چرک دندون مقابله میکنه. به کار گیری برگ ریحان به صورت معمولی باعث از بین رفتن 99 درصد باکتریا و جرمای دهن میشه.

ریحان

اگه از درد معده رنج میبرین…

بیماریای مربوط به معده مثل اسیدیته و یبوست میتونن با برگ ریحان درمان بشن. ریحان باعث میشه فرد احساس نفخ کمتری کرده و سیستم گوارشی اش تمیز بمونه.

نابود کردن خارش پوست

میتونین برگ ریحان رو خیلی راحت روی پوست بمالین تا خارشش از بین بره. هم اینکه میتونین عصاره برگ ریحان رو گرفته و با آبلیمو مخلوط کرده و روی مناطق آسیب دیده بذارین تا خارش از بین بره.

درمان جوش تو یه دقیقه!

به کار گیری ریحان یکی از قدیمترین روش ها واسه درمان جوشه. مقداری ریحان ورداشته و با برگ چریش مخلوط کرده و با هم خرد کنین تا یه خمیر درست بشه. مقداری آبلیمو به این مخلوط اضافه کرده و روی جوشا بذارین. اجازه بدین خشک بشه و بعد با آب ولرم بشورین. این درمان باعث از بین رفتن این جوشا میشه.

برگردوندن رنگ طبیعی پوست

از برگ ریحان واسه صورتتون استفاده کنین تا درخشندگی و رنگ طبیعی اش برگرده. چند عدد برگ ریحان خشک شده رو پودر کرده و با مقداری گل سرشور مخلوط کنین. این ماسک رو روی صورت گذاشته و 15 دقیقه بعد با آب بشورین. از این ماسک دو بار درهفته استفاده کنین تا نتیجه بگیرین.

ادامه داره…/ نوین زی

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *