15 خاصیت فوق العاده کلم سنگ | سبزیجات

15 خاصیت فوق العاده کلم سنگ

کلم سنگ! نام دیگش کلم قمریه. یار دیرینه آشپزخانه مادرها و مادربزرگا و یکی از ترکیبات آشای زمستانیه. این کلم یه سبزی غده ای و زیرخاکی به درد بخور بوده و مانند دیگر اعضای خونواده اش مغذیه.

فاطمه مهدی پور – بخش تغذیه و آشپزی تبیان

15 خاصیت فوق العاده کلم سنگ

کلم سنگ از سبزیجات زمستانه و بوی تقریباً قوی و طعم خوبی داره. البته به نظر می رسه این روزا کمی از یادها رفته اما یکی از انتخابای مناسب واسه کاهش وزن حساب می شه. حتی برگای این کلم هم قابل خوردن هستن. در این مطلب شما رو با خواص این نوع کلم بیشتر آشنا می کنیم تا تشویقی باشه واسه استفاده هر چی بیشتر از اون.

ارزش غذایی کلم سنگ

نصف لیوان کلم سنگ پخته شده شامل ترکیبات زیره:
کالری 24
سدیم 17 میلی گرم
چربی 1.5 گرم
پروتئین 5.5 گرم
ویتامین ث 44 گرم
فیبر 1 گرم

کلم سنگ واسه تقویت سیستم ایمنی

کلم سنگ واسه بهبود کارکرد عضلانی و سیستم عصبی

این کلم شامل اندازه زیادی پتاسیم و آنزیم هاییه که واسه عصبا و کارکرد عضلانی به درد بخور هستن. آنزیم بدن رو در آمادگی لازم نگه می دارن. پتاسیم باعث بهتر شدن کارکرد عصبا می شه.

کلم سنگ واسه کاهش وزن

کلم سنگ به کنترل قند خون کمک می کنه. این کلم واسه آدمایی که مستعد دیابت هستن خوبه. آدمایی که به این مریضی گرفتار شدن هم می تونن از این کلم استفاده کنن

کلم سنگ شامل اندازه زیادی مواد مغذی بوده و کالری اون بسیار کمه. در نتیجه یه ماده غذایی ایده آل واسه آدمایی حساب می شه که میل به کاهش وزن دارن. فیبرهای موجود در این کلم باعث بهتر شدن سوخت و ساز بدن می شن و اجازه نمی دن نشاسته و کربوهیدراتا به چربی تبدیل شن. اینطوری باعث کاهش وزن می شه.

کلم سنگ پر از مواد مغذی

کلم سنگ پر از ویتامینا، پروتئینا و فیبرهاه. اندازه بالای فیبر اون باعث سیری زودتر از موعد معمولی می شه.

کلم سنگ واسه دستگاه گوارش

یه لیوان از این کلم 19 درصد نیاز روزانه به فیبرها رو تأمین می کنه. فیبرها باعث رفع یبوست شده و روده ها رو تمیز می کنن. این کار هم به معنی داشتن دستگاه گوارش سالم و در نتیجه بدنی سالم تره.

کلم سنگ واسه گردش خون بهتر

کلم سنگ شامل کلسترول و چربی اندکیه. چربیای اشباع شده باعث افزایش اندازه کلسترول بد خون می شن. این چربیا و کلسترول نقش مهمی در بسته شدن عصب و رگای خونی داشته و سلامت قلب رو به خطر میندازن. کلم سنگ باعث کم شدن اندازه کلسترول شده و جریان خون رو سالم نگه می داره.

کلم سنگ واسه کنترل فشارخون

پتاسیم و ویتامین B موجود در این کلم باعث حفظ فشار خون در حد تعادل می شه. در نتیجه مصرف کلم سنگ راهی واسه کنترل فشار خون و کاهش آسیبای به وجود اومده به وسیله اون می شه.

کلم سنگ واسه درمان مشکلات قلبی

اندازه بالای پتاسیم موجود در این کلم واسه قلب خوبه. این ماده معدنی باعث تنظیم ضربان قلب می شه و خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو کم می کنه. اندازه کلسترول موجود در این کلم کمه پس کلم سنگ یه ماده غذایی به درد بخور واسه قلب حساب می شه. می تونین بعد از ورزشای مربوط به قلب آب این کلم رو بخورین تا نتیجه بهتری به دست بیارین.

کلم سنگ واسه مقابله با آسم

آنتی اکسیدان های موجود در کلم سنگ واسه مقابله با آسم موثر هستن. این کلم واسه پیشگیری و مقابله با مشکلات ریوی کارسازه. می تونین این کلم رو با سبزیجات دیگه مصرف کرده و از فواید اون واسه سلامت هر چی بیشتر ریه ها بهره ببرین.

کلم سنگ واسه پیشگیری از سرطان

کلم سنگ شامل اندازه زیادی ترکیبات خوبه که واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان لازم و لازمن. اندازه بالای آنتی اکسیدان موجود در این سبزی هم واسه مقابله با رادیکالای آزاد مضر به درد بخور هستن. حتماً میدونید که رادیکالای آزاد باعث بروز شکلای جور واجور سرطانا می شن.

کلم سنگ واسه مشکلات پوستی

آب کلم سنگ باعث آرامش شکلای جور واجور مشکلات پوستی می شه. مصرف صبحگاهی آب کلم با آب هویج و هم اینکه مصرف آب در طول روز باعث داشتن پوستی شفاف و از بین رفتن مشکلات اون می شه.

کلم سنگ واسه کاهش اسیدیته بدن

آنتی اکسیدانای موجود در کلم سنگ واسه مقابله با آسم موثر هستن. این کلم واسه پیشگیری و مقابله با مشکلات ریوی کارسازه. می تونین این کلم رو با سبزیجات دیگه مصرف کرده و از فواید اون واسه سلامت هر چی بیشتر ریه ها بهره ببرین

آب کلم سنگ یه نوشیدنی با خواص قلیایی حساب می شه که حالت اسیدی بدن رو کم می کنه. آدمایی که از مشکل اسیدی خون رنج می برن می تونن این ماده غذایی رو به طور مرتب مصرف کرده و تعادل بازی اسیدی بدن رو بالا ببرن.

کلم سنگ واسه کاهش کلسترول خون

فسفر موجود در این سبزی غده ای به کم شدن اندازه کلسترول بد خون کمک می کنه. می تونین آب کلم سنگ رو با آب سیب ترکیب کرده و واسه کنترل و کاهش کلسترول خونتون استفاده کنین.

کلم سنگ واسه مقابله با سوءهاضمه

کلم سنگ مشکلات مربوط به سوءهاضمه رو برطرف می کنه. آب کلم سنگ، هویج، کرفس و سیب سبز به شما کمک می کنه تا دستگاه گوارشتان رو درمان کنین.

کلم سنگ واسه کنترل اندازه قند خون آدمایی مستعد دیابت

کلم سنگ به کنترل قند خون کمک می کنه. این کلم واسه آدمایی که مستعد دیابت هستن خوبه. آدمایی که به این مریضی گرفتار شدن هم می تونن از این کلم استفاده کنن. کلم سنگ هم اینکه واسه آدمایی که از هیپوگلیسمی (قند خون پایین) رنج می برن هم خوبه.

توجه توجه

کلم سنگ با تموم خواصی که داره می تونه واسه بعضی افراد مضر باشه. این کلم گواترزاه و می تونه روی غده تیروئید اثر منفی بزاره. آدمایی که به مشکلات تیروئیدی گرفتار هستن باید از مصرف منظم و زیاد کلم سنگ بپرهیزند. وگرنه مصرف این کلم واسه همه به درد بخور هستش.

روش مصرف

می تونین این کلم رو در داخل آش هاتون بریزین. ترکیب اون با آش بلغور فوق العاده س. البته می تونین اونو به صورت خام یا بخارپز شده هم استفاده کنین. پوره این کلم به همراه کمی کره و چاشنیا هم روش مناسبی واسه مصرف هر چی بیشتر اون هستش.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *