15 خواص باورنکردنی کرفس | تغذیه سالم

15 خواص باورنکردنی کرفس

کرفس یه گیاه در خونواده گیاه Apiaceaeه. امتیازات کرفس عبارتست منبع عالی آنتی اکسیدان ها و آنزیمای به درد بخور، ویتامینا و مواد معدنی مانند ویتامین K، ویتامین C، پتاسیم، فولات و ویتامین B6. کرفس به عنوان یه عامل ضد قارچی در طب سنتی صدها سال به عنوان یه داروی ضد قارچی استفاده می شد. در تحقیقات گذشته دارویی، کرفس فعالیتای آنتی اکسیدان و ضد التهابی رو نشون میده که به بهتر شدن فشار خون (بخونین: واسه تنظیم فشار خون چه بخوریم) و اندازه کلسترول کمک می کنه و هم اینکه به جلوگیری از بیماریای قلبی کمک می کنه.

کرفس هم اینکه شامل فیبره و باعث هضم بهتر و کاهش وزن می شه. علاوه بر این، درصد خیلی از آب و الکترولیتای کرفس می تونه از کمبود آب جلوگیری کنه، و ترکیبات خاص به کرفس کمک می کنن تا به عنوان یه دیورتیک بکنه و باعث کاهش نفخ شه. کرفس به عنوان یه منبع فلاونوئیدهای آنتی اکسیدان و فیتونیتیای پلی فنول توانایی بهبود کبد، پوست و چشم رو داره.

مواد مغذی در کرفس

 • 16 کالری
 • 0 چربی
 • 1 گرم پروتئین
 • 5 گرم فیبر
 • 5 میلی گرم ویتامین K (37%)
 • 36 میلی گرم فولات (9 درصد)
 • 22 میلی گرم ویتامین A   (9 درصد)
 • 263 میلی گرم پتاسیم (8 درصد)
 • 1 میلی گرم ویتامین C (5 درصد)
 • 40 میلی گرم کلسیم (4 درصد)
 • 0.08 میلی گرم ویتامین B6  (4 درصد)

15 خواص باورنکردنی کرفس

1- کاهش کلسترول بالا

خواص کرفس شامل قدرت پایین آوردن کلسترول (کاهش چربی خون با این 5 غذا ) واسه بهبود یا حفظ سلامت قلب هستش. کرفس شامل یه ترکیب منحصر به فرد 3-n-butylphthalideh است که باعث کاهش چربی می شه، اما محققان فکر می کنن کرفس دارای خیلی از دیگر ترکیبات به درد بخور دیگه س که هنوز در تحقیقات نشون داده نشده.

– در مطالعه ای که به وسیله گروه فارماکولوژی دانشگاه سنگاپور انجام شد، وقتی که موشا رژیم غذایی با چربی بالا به مدت هشت هفته مصرف کردن، گروهی که عصاره کرفس مصرف کردن، سطوح چربی خون پایین تری نسبت به گروه تماشاگر که عصاره کرفس مصرف نکردن نشون دادن.

– گروهی که عصاره کرفس مصرف کردن کاهش معنی داری در کلسترول کامل سرم (TC)، کلسترول LDL-C و تری گلیسرید (TG) داشتن.

2- کاهش التهاب

– کرفس شامل آنتی اکسیدانا و پلی ساکاریدا هستش که به عنوان ضد التهاب عمل میکنن، مخصوصا آنتی اکسیدانای فلاونوئید و پلی فنول. این با پشتیبانی از آسیبای رادیکال آزاد (یا استرس اکسیداتیو) که می تونه منتهی به التهاب شه، سلامت کلی رو حفظ می کنه. التهاب بیشتر دلیل مریضی طولانی مانند سرطان، مریضی قلبی، آرتروز (واسه زانو درد چی خوبه؟ ) و بسیاری موارد دیگه س.

– محققان بیشتر از دوازده نوع جور واجور آنتی اکسیدان رو شناسایی کردن که مسئول خواص کرفس هستن – از جمله این اسیدهای فنولی مانند اسید کافئیک و اسید فورولیک و فلاویولایی مانند کوئستین. این کار باعث می شه که کرفس واسه درمان طیف خیلی از بیماریا که به وسیله التهاب بدتر می شن، به درد بخور باشه: درد مفصلی (از جمله آرتریت)، نقرس، عفونت کلیوی و کبدی، مشکلات پوستی، سندرم روده تحریک پذیر و عفونتای دستگاه ادراری (نام آنتی بیوتیک واسه عفونت ادراری).

3-  جلوگیری از افزایش فشار خون یا درمان فشار خون بالا

عصاره های دانه کرفس دارای خواص ضد فشار خون هستن که به کاهش فشار خون کمک می کنه. امتیازات به کار گیری دانه های کرفس به طور بالقوه به کنترل فشار خون بالا کمک میکنه. دانه های کرفس شامل عصاره های هگزانی، متانولی، و اتانولیه که باعث بهتر شدن گردش خون، کاهش التهاب و کنترل فشار خون می شه.

وقتی که عصاره دانه کرفس به مدت یه هفته به موشا داده میشه، بهبود زیادی در فشار خون دیده می شه(فشار خون | علائم و درمان فشارخون بالا و فشارخون پایین). کرفس به کاهش فشار خون بالا کمک می کنه و به عنوان یه آرامبخش عضلات به بهتر شدن جریان کلسیم و پتاسیم به داخل و خارج سلولا کمک می کنه. عصاره کرفس به باز شدن و انقباض رگای خونی کمک کرده، باعث بهتر شدن جریان خون و کمک به سلامت قلب می شه.

4- کمک به جلوگیری از ایجاد زخم

– کرفس می تونه به جلوگیری یا کاهش تشکیل زخمای دردناک کمک کنه. یه مطالعه 2010 در نشریه زیست شناسی دارویی نشون داد کرفس دارای نوع خاصی از عصاره اتانوله که به مراقبت از پوشش مجرای دستگاه گوارش کمک می کنه.

– محققان فکر می کنن کرفس به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی مانند فلاونوئیدها، تاننا، روغنای فرار و آلکالوئیدها که سطح آزاد اسید معده رو کنترل می کنن و مخاط محافظ رو زیاد می کنن، باعث می شه معده، روده کوچیک و بزرگ رو مراقبت می کنه.

5- مراقبت از سلامت کبد

– وقتی که محققان گروه علوم تغذیه و مواد غذایی در دانشگاه هلوان مصر به موشا کرفس دادن، کم شدن اندازه چربیای خطرناک درون کبد مشاهده شد.

– وقتی که محققان به موشایی که رژیم غذایی با کلسترول بالا داشتن، کرفس، پودر کاسنی و جو دادن، بهبود کارکرد آنزیمای کبدی و سطوح چربی خون رو دیدن. بیشتر موشای که کرفس مصرف کردن، کبد سالمتری داشتن. این نشون میده رژیم غذایی غنی از کرفس، می تونه به افراد گرفتار به مریضی کبد کمک کنه (واسه درمان کبد چرب چیکار باید کرد؟)

6- ماده به درد بخور واسه از دست دادن وزن

کرفس کالری بسیار کمی داره و می تونه یه غذای مهم باشه که به شما در کاهش وزن کمک می کنه (رژیم لاغری | چیجوری لاغر شیم؟ ) تا بتونین مواد مغذی حیاتی و تنظیم چربی متابولیسم رو تنظیم کنین. یکی از امتیازات اصلی کرفس اینه که شامل مواد مغذی بسیار متراکمه؛ از جمله آنتی اکسیدانا، الکترولیتا، ویتامینا و مواد معدنی مانند ویتامین C، ویتامین B و پتاسیم.

7- بهبود هضم و کاهش نفخ

– دانه های کرفس شامل ترکیبات بی بو و چرب به نام NBPه که دارای اثر دیورتیکه و به سم زدایی بدن کمک می کنه. در تحقیقات مربوط به موش، موشایی که کرفس مصرف کردن حجم ادرار بیشتری در مقایسه با گروه تماشاگر داشتن.

– امتیازات گوارش کرفس به دلیل اثر دیورتیک اون هستش. اینم اینکه می تونه یکی از مکانیسمای ضد فشار خون بالا باشه که باعث کاهش فشار خون می شه. از اونجایی که کرفس گردش خون درون روده رو بهتر کنه، واسه بهبود هضم هم با کمک به نابود کردن نفخ خوبه.

8- خواص ضد میکروبی

– دانه های کرفس صدها سال به عنوان یه داروی گیاهی با اثرات ضد باکتری گزارش شده. گزارش سال 2009 منتشر شده در مجله داروسازی و فارماکولوژی نشون میده که کرفس شامل اجزای ضد میکروبی خاصیه که در دانه های گیاه کرفس هست.

– وقتی که عصاره دانه های کرفس گرفته شد و با باکتریای مضر که باعث عفونت در آدم می شن ترکیب شد، عصاره کرفس، به طور کامل باکتریا رو پاک کرد و رشد باکتری رو کم کرد. پس کرفس می تونه در حالت عادی به افزایش ایمنی و مقابله با عفونتای به وجود اومده به وسیله باکتری کمک کنه.

9- کمک به جلوگیری از عفونت دستگاه ادراری

از اونجایی که کرفس به کاهش اسید اوریک کمک می کنه و باعث تولید ادرار می شه، واسه مقابله با عفونتای باکتریایی در دستگاه گوارش و ارگانای تولید مثل سودمنده. کرفس به طور مشابه با ذغال اخته واسه مقابله با عفونتای دستگاه ادراری مناسبه و می تونه باعث جلوگیری از بیماریای عفونی، و هم اینکه مشکلات مثانه، مشکلات کلیوی و شاید کیستا (واسه تنبلی تخمدان چه بخوریم) در اندامای تولید مثل شه.

10- مراقبت از سرطان

– یکی دیگه از امتیازات مهم کرفس چیه؟ این گیاه در خونواده گیاهانیه که به مراقبت از سرطان کمک می کنه مانند هویج، کرفس، رازیانه، جعفری. این سبزیجات شامل ترکیبات شیمیایی به نام پلی آستیلن هستن. تحقیقات اولیه نشون داده که پلی آتییلنا به کاهش سمیت و مقابله با تشکیل سرطان، مخصوصا سرطان سینه، سرطان روده و لوسمی کمک می کنه.

– پلی آتییلنا دارای خیلی از اثرات تقویت ایمنی، از جمله توانایی مقابله با توموره که سلولای جهش یافته رو از افزایش باز می داره. طبق گفته دانشکده گروه علوم کشاورزی در دانشگاه آروش دانمارک، "پلی اتیلنا خیلی از فعالیتای زیستی خیلی مهم رو شامل فعالیتای ضد التهابی، ضد تهاجمی، سیتوتوکسیک، ضد تومور، و هم اینکه فعالیت علیه باکتریا و مایکوپلاسما" رو انجام میدن.

11- کاهش درد آرتروز

کرفس واسه آدمایی که گرفتار به آرتروز، روماتیسم و نقرس هستن، عالیه. این ماده دارای خواص ضد التهابیه که به کاهش تورم و درد در دور و بر مفاصل کمک می کنه. ساقه کرفس به عنوان یه دیورتیک عمل می کنه و به کاهش کریستالای اسید اوریک در دور و بر مفاصل بدن و درد و ناراحتی کمک می کنه. هم اینکه می تونه رشد بافت رو در مفاصل ملتحمه زیاد کنه.

12- کم شدن نشونه های آسم

ویتامین C موجود در کرفس از آسیبای رادیکال آزاد جلوگیری می کنه و هم اینکه دارای خواص ضد التهابیه که شدت بیماریای التهابی مانند آسم رو کم می کنه.

13- کنترل دیابت

برگای کرفس واسه درمان بیماریای جور واجور دیابتی مناسبه(علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چیجوریه). این به خاطر فیبر بالای اون هستش که به مدیریت علائم دیابت کمک می کنه.

14- بهبود میگرن

حضور کومارینا در کرفس می تونه بیماریای میگرنی رو آرامش دهد. ساختار دقیق به طور کامل مشخص نیس، اما تحقیقات اشاره به جلوگیری از آزادسازی اکسید نیتریک در مغز، که می تونه باعث سردرد و میگرن شه، داره.

15- یبوست

اثر ملین طبیعی کرفس به رفع یبوست کمک می کنه (واسه درمان یبوست چه بخوریم). این سبزی هم اینکه باعث آرامش اعصاب می شه.

طرز به کار گیری کرفس

کرفس بخارپز در مقایسه با کرفس جوشیده و سرخ شده آنتی اکسیدان بیشتری رو حفظ می کنه. ترکیبات کرفس، از جمله اون فلاونوئیدها و پلی فنلا، مواد مغذی ظریفی هستن که در اثر پختن زیادتر از اندازه از بین می رن. پس بهتره کرفس رو به صورت خام یا کمی پخته استفاده کنین، مانند کرفس بخار پز شده.

تلاش کنین مقداری کرفس به سالاد، ماهی تن / سالمون / سالاد تخم مرغ، یه ظرف بزرگ سوپ، شرب و آب میوه اضافه کنین. خیلی از مردم دوست دارن کرفس رو با کره و کشمش بخورند.

روش درست کردن دسر کرفس:

زمان لازم: 5 دقیقه

سرو: 2-4 نفر

مواد لازم:

 • 1 دسته کرفس، خرد شده
 • 4 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
 • 1-2 قاشق غذاخوری کشمش

روش درست کردن:

 • کرفس رو به اندازه چهار اینچ تیکه کنین.
 • کره بادام زمینی رو روی کرفس بمالید.
 • کشمش رو روی کره بادام زمینی بذارین و سرو کنین.

روش درست کردن نوشیدنی سوپر آبرسان

زمان لازم: 5 دقیقه

سرو: 2 نفر

مواد لازم:

 • 4 اونس آب نارگیل
 • 4 ساقه کرفس
 • 1 خیار
 • 1 لیمو

روش درست کردن:

 • از آب سبزیجات، آب کرفس، خیار و لیمو استفاده کنین. آب نارگیل رو با آب بقیه مواد مخلوط کنین. بدون این دست اون دست کردن استفاده کنین.

روش درست کردن سوپ سبزیجات و مرغ

زمان لازم: 45 دقیقه

سرو: 4 نفر

مواد لازم:

 • 5 فنجون سینه مرغ
 • 3-4 هویج، پوست کنده
 • 1 پیاز، خرد شده
 • 3-4 ساقه کرفس، خرد شده
 • 1 کدو سبز، نازک برش خورده
 • 3 سینه مرغ
 • نمک دریایی و فلفل مشکی
 • 2 اونس پنیر خام

روش درست کردن:

 • مرغ، هویج، کرفس، کدو سبز و پیاز رو تو یه ظرف سوپ بزرگ بذارین و با آب سرد بپوشونین. گرم کنین و بذارین بجوشه تا وقتی که مرغ به طور کامل پخته شه.
 • مواد رو از آب بیرون بیارین و مرغ رو فشار بدین. هویج، کرفس و پیاز رو هم بزنین و به سوپ و مرغ اضافه کنین. نمک و فلفل رو اضافه کنین. پختن رو ادامه بدین تا سبزیجات نرم شن. بعد مخلوط رو با پنیر سرو کنین.

هشدارهای خاص:

1- بارداری و شیردهی:

 • روغن کرفس و دانه کرفس موقع مصرف در بارداری ناامنه. مقدار زیاد کرفس باعث انقباض رحم و باعث سقط جنین می شه. در صورت شیردهی هم بهتره روغن و دانه های کرفس رو مصرف نکنین (بخونین: خوردن کرفس در بارداری).

2- آلرژی:

 • کرفس می تونه باعث واکنشای آلرژیک (آلرژی | علائم، دلیل و درمان آلرژی) در افراد حساس به بعضی از گیاهان و ادویه جات شه. این سندم به نام "سندرم کرفس-هویج -ادویه" نامیده شده.

3- مشکل خونریزی:

 • کرفس ممکنه خطر خونریزی رو در بین مصرف دارو زیاد کنه. اگه مشکل خونریزی دارین، از کرفس استفاده نکنین.

4- مشکلات کلیه:

 • اگه مشکل کلیه دارین، از کرفس استفاده نکنین. کرفس ممکنه باعث التهاب شه.

5- فشار خون پایین:

 • کرفس در مقادیر دارو ممکنه فشار خون پایین رو کم کنه. اگه فشار خون شما پایینه، مصرف کرفس ممکنه اونو زیادتر از اندازه کم کنه.

6- جراحی:

 • کرفس می تونه بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر بزاره. کرفس، در ترکیب با داروهای بیهوشی و داروهای دیگه مورد استفاده در طول و بعد از عمل ممکنه سرعت سیستم عصبی مرکزی رو شدیدا کم کنه. از استفاده کرفس دست کم 2 هفته قبل از عمل جراحی دوری کنین.

جفت و جور و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *