15 داروی پرفروش ایران

خبرگزاری ایسنا: 15 داروی پرفروش ایران براساس آخرین آمارها از طرف سازمان غذا و دارو، در جدول زیر میشه دید:

کلوپیدوگرل (Clopidogrel)

که پرمصرف ترین داروی کشوره، در ردیف داروهای بیماران قلبی – عروقی قرار میگیره و مهارکننده تجمع پلاکتیه. این دارو در بیماران گرفتار به آترواسکلروزیس با خطر آنفارکتوس میوکارد، سکته و مریضیای عروق محیطی تجویز می شه.

سفیکسیم (Cefixime)

که براساس آخرین آمار، دومین داروی پرمصرف ایرانه، یه آنتی بیوتیک سفالوسپورینیه . این آنتی بیوتیکا در درمان طیف بزرگی از مریضیای عفونی باکتریایی مثل عفونتای تنفسی، عفونتای پوست و بافت نرم و عفونتای استخون یا مفاصل و عفونتای ادراری مؤثر هستن. سفیکسیم هم اینکه ممکنه واسه پیشگیری از ایجاد عفونت در آدمایی که تحت عمل جراحی قرار گرفتن یا در آدمایی که به هر علتی مستعد عفونت هستن، استفاده شه.

 آموکسی سیلین (Amoxicillin)

سومین داروی پرمصرف ایران، نام یکی از داروهای خونواده پنی سیلینا و از دسته بتالاکتاما هستش. این دارو یکی از مهمترین و پرمصرف ترین آنتی بیوتیک های خوراکیه. از این دارو در درمان خیلی از عفونتا مانند عفونت گوش میانی، سینوزیت، گلودرد استرپتوکوکی، پنومونی، عفونتای پوستی، عفونتای مجرای ادراری، مریضی لایم و عفونتای کلامیدیایی استفاده می شه.

آلبومین ( Albumin)

در گروه دارویی مشتقات خونی قرار میگیره و افزایش دهنده حجم پلاسماست. محلولای شامل آلبومین در درمان فوری کم حجمی خون همراه یا بدون شوک، کمی پروتئین خون در مریضایی که دچار سوختگیای شدید شدن، به خاطر حفظ حجم پلاسما و غلظت پروتئین و جلوگیری از غلیظ شدن خون، به عنوان داروی کمکی واسه رقیق کردن خون در اعمال جراحی بای پس قلب استفاده می شن. هم اینکه از محلول غلیظ آلبومین به صورت کمکی در بیماران تحت همودیالیز و مشکل زیاد کبدی و زیادی بیلی روبین خون نوزادان استفاده می شه. آلبومین یه تنظیم کننده مهم حجم خون در گردشه.

ایمیون گلبولین (immune globulin)

این دارو واسه مبتلایان به مشکل سیستم ایمنی، لوسمی لنفوسیتیک طولانی سلولای B، سندروم کاوازاکی، جلوگیری از عفونت در کودکان گرفتار به ایدز و در پیوند مغز استخون به خاطر کاهش احتمال بروز و شدت عفونت سیستمیک و کاهش عکس العمل میزبان بر علیه پیوند مصرف می شه.

کو- آموکسی کلاو ( Co-Amoxiclav)

در گروه آنتی بیوتیکا قرار گرفته و در درمان مریضیای عفونی به خصوص عفونتای مقاوم به آموکسی سیلین مانند سینوزیت، عفونت گوش میانی، عفونت مجاری تنفسی و برونشیت طولانی کاربرد داره.

سوماتروپین (Somatropin )

با نام علمی Growth Hormone در درمان کوتاهی قد به وجود اومده به وسیله کمبود هورمون رشد از جمله در کوتاه قدی در سندروم ترنر به کار میره.

ایمی پنم (Imipenem+Cilastatin)

در ردیف داروهای ضد باکتری قرار میگیره و واسه درمان عفونت های افراد گرفتار به مشکل ایمنی، عفونتای داخل شکمی، عفونتای استخون و مفاصل، عفونتای پوست و بافت نرم، عفونتای راه ادراری و راه صفراوی، پنومونی اکتسابی بیمارستانی به کار میره.

 فیلگراستیم (Filgrastim)

شکل مصنوعی G-CSF (عامل محرک کلنی گرانولوسیت) است، یه جور پروتئین طبیعی که عامل تولید گلبولای سفید خونه.

کمبود G-CSF خطر عفونتهای باکتریایی رو زیاد می کنه. این دارو مغز استخون رو مجبور به تولید گلبولای سفید خون می کنه و اینجوری از خطر عفونت کم می کنه و دلیل ورود سلولای مغز استخون به خون می شه تا در اونجا تجمع کنن و مریضی مغز استخون درمان شه یا در طول درمان سرطان پیشرفته جانشین مغز استخون از دست رفته بشه.

فیلگراستیم رو واسه درمان بیماران گرفتار به نوتروپنی مادرزادی (کمبود G-CSF)، بعضی بیماران ایدزی و کسائی که تازگیا مقدار زیادی شیمی درمانی یا پرتو درمانی در بین پیوند مغز استخون یا واسه درمان سرطان گرفتن تجویز می کنن. این بیماران مستعد دچار شدن به عفونتای تکراری و شدید هستن. درد استخون یکی از مشکلات شایع درمان با فیلگراستیمه که با مصرف ضددردها قابل کنترله. اگه این دارو به مریضایی که دچار بعضی مشکلات خونی نادر هستن داده شه خطر لوسمی بالا میره.

متفورمین (Metformin)

به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) بکارمی رود. متفورمین در مشکل متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هم تجویز می شه.

اینترفرون بتا (Interferon β – 1b)

از جمله داروهای بیماران ام اس است. اینترفرونا در برابر عفونتای ویروسی مقاومت می بخشن و در عکس العملای ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروسا، شرکت دارن. دست کم ۳ نوع متفاوت از اینترفرونای انسانی شناسایی شدن که برحسب اثر ضد ویروسی، ضد رشد و فعال سازی سلول کشنده طبیعی به اینترفرونای آلفا، بتا و گاما تقسیم بندی می شن. این پروتئینا به وسیله لوکوسیتا، لنفوسیتا، فیبروبلاستا و بقیه سلولای سیستم ایمنی تولید می شن. امروزه اینترفرون بتا نوترکیب در دو میزبان جانوری و باکتریایی تولید می شن که به ترتیب اینترفرون بتا آ1 و بی1 شناخته می شن.

اینترفرون بتا واسه درمان نوع برگشت کننده – فروکش کننده ام اس استفاده می شه. مشخص شده است که این دارو تعداد و شدت حمله ها رو کم می کنه و پیشرفت به طرف ناتوانی رو از جا در آورد می کنه.

آزیترومایسین ( Azithromycin)

یه جور آنتی بیوتیک از گروه ماکرولیدهاه که واسه گلودرد استرپتوکوکی، برونشیت، بعضی شکلای جور واجور ذات الریه و عفونتای کلامیدیایی تجویز می شه.

دوستکسل (Docetaxel)

داروی ضد سرطان است که در درمان سرطانای پستون، در مراحل پیشرفته تومور بدخیم سرطان پستون، ریه و تخمدان کاربرد داره.

آتورواستاتین (Atorvastatin)

در ردیف داروهای قلبی-عروقی قرار میگیره و به عنوان داروی کمکی همراه با رژیم غذایی در درمان چربی خون بالا مصرف می شه.

اورلیستات (Orlistat)

با نام تجاری زنیکال تنها داروی تایید شده واسه کاهش وزن است و به صورت برگشت پذیر آنزیم روده ای لیپاز رو کنترل می کنه و مانع جذب کامل چربیا می شه.

جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *