15 درمان سریع تبخال | ورزش

تبخال نشونه ای از عفونت غیر قابل جبران ویروس هرپس سیمپلکس (he”

15 دلیل واسه اینکه "فقط بدوید"

15 دلیل واسه اینکه “فقط بدوید”

چی تضمین کننده بدنی سالم تر،ظاهری خوشحال تر و فرصتی کامل تر واسه پیروزیه؟ این تبلیغات و شعار نیس. دویدن یکی از بهترین تمرینات واسه کالری سوزی و به رقابت کشیدن عضلات باسنه. هنوز راضی نشدید؟ اینجا 15 دلیل درست واسه تشویق تون به دویدن داریم.

15 دلیل واسه اینکه “فقط بدوید”

همه جا می تونین بدوید.

فقط بدوید. چه روی تردمیل چه در پارک. می تونین با دویدن مایلا رو بگذرونین، حتی بهتره در سفر بعدی ، واسه کشف یه مکان جدید، بندهای کتانی تون رو ببندین و بدوید.

کمتر دکتر تون رو می ببینین.

فقط سیب نیس که می تونه از دکتر بی نیازتون کنه. افراد پرتحرک، کمتر سرطان کولون می گیرن. و در میان خانوما اونایی که مرتبا در تمرینات پرتنش مثل دویدن شرکت می کنن، می تونن خطر سرطان سینه رو تا 30 درصد کم کنن.

بیشتر عمر می کنین.

کی دوست نداره عمرش طولانی تر شه؟ دوندگان نه فقط کمتر زمین گیر می شن و نسبت به همسالان خود بیشتر فعال می مانند بلکه، بیشترهم عمر می کنن. حتی با اینحال که با بالا رفتن سن، زمان دوِ هفتگی کمتر می شه، اما فوایدش واسه سلامتی بازم ادامه داره و پابرجاست.

به اصالت تون برمی گردید.

معلوم شد حق با بروس اسپرینگستین بوده: ما به دنیا اومدیم تا بدویم. این چیزیه که ما رو از میمون آدم نما به بشر تبدیل کرده و اجدادما هم به دنبال شکار، مسافتای طولانی می دویدند.

می تونین شلوار جین جذب تون رو راحت بپوشید.

دویدن یکی از بهترین روش های کالری سوزی است. یه فرد حدودا 72 کیلویی می تونه بیشتر از 850 کالری در ساعت بسوزونه.

حافظه تون تقویت می شه.

ثابت شده ورزش به حفظ دقت و هشیاری کمک کرده و حتی می تونه علائم نابودی مغز رو کم کنه. پیگیری همیشه هم اینکه می تونه از مغز در مقابل فراموشی مواظبت کنه حتی واسه اونایی که سابقه خانوادگی این مریضی رو دارن.

خودباوری تون رو تقویت می کنه.

دلیل دیگری واسه دویدن می خواین؟ دوندگانی که بیرون از خونه می دوند و از چشم انداز زیبای طبیعت استفاده میکردن، نسبت به کسائی که فقط به صحنه های ناخوشایند زُل میزنن، بعد از ورزش عزت نفس و خودباوری شون بیشتر می شه.

محکم و قوی می مونید.

دوندگان سنین بالاتر، بهتر از کسائی که نمی دوند می تونن تعادل شون رو حفظ کنن، و زانوها و تاندونای شون در انجام حرکات جورواجور بهتر حفظ می شه. یوگا هم خوبه! حواستون باشه زیاده روی نکنین، چون ورزش زیاد می تونه منتهی به تنش و فشار و شکستن استخون شه.

از فشارخون تون کم می شه.

دویدن، راهی طبیعی و واسه حفظ فشار خون متعادله. تمرینات تقویت کننده می تونن به کاهش فشارخون در عرض چند هفته کمک کنن.

استخوانای تون رو محکم تر می کنه.

تمرینات مقاومتی، فوق العاده ان، اما پیشنهاد ای که حالا رایجه اینه که دویدن حتی بیشتر از تکرار تمرینات ورزشی می تونه استخوانا رو محکم کنه. دو، به عنوان ورزشی موثر، به گونه ای به ساختن عضلات کمک می کنه که تمرینات ورزشی با اثرات کمتر نمی تونن این کار رو بکنن. با دویدن، استخوانا رو حتی با بالا رفتن سن، سالم تر نگه دارین.

انرژی تون رو زیاد می کنه.

احساس تنبلی و بی حالی می کنین؟ تلاش کنین بدوید. تنها یه جلسه دویدن می تونه انرژی رو زیاد کرده و خستگی و بیحالی طولانی رو از شما دورکند.

عضلات میونه بدن رو به رقابت میکشه.

اگه عضلات قوی باشن، وضعیت بدن بهتر شده و اندام جنبشی تقویت می شن پس فعالیتای روزانه آسون می شه. چه احساس کنیم و چه نه ، با دویدن، میونه بدن درگیر شده و تموم عضلات مهم این ناحیه هم تقویت می شن. جایزه دویدن واسه دوندگان: میونه بدن محکم، می تونه عملکردشون رو هم بهتر کنه.

بهتر می خوابید.

دوندگان واسه حفظ کارکرد بهتر دو، دوست دارن برنامه خواب منظم داشته باشن. دویدن، خواب با کیفیت تر رو دربر داره؛ یعنی در تموم طول شب راحت می خوابید.

اهداف تون رو تائید می کنه.

تحقیقات نشون داده آدمایی که اهداف بلندمدتی واسه فیتنس و سلامتی شون تعیین کرده واز اون پیروی می کنن، نسبت به اونایی که بدون هدف و به زحمت پیش می رن، نسبت به برنامه ورزشی شون رضایت و تعهد بیشتری دارن. کی از اینکه چیزای بی اهمیت و اضافی رو از لیست برنامه اش حذف کنه احساس خوبی نداره؟

کمی به قلب تون عشق می ورزید.

تنها یه ساعت دویدن در هفته می تونه خطر بیماریای قلبی رو تقریبا تا 50 درصد کم کنه( نسبت به اصلا ندویدن!). اونایی که از رهنمودهای فعالیت بدنی پیشنهاد شده پیروی می کنن، یه جهش و پیشرفت نسبی در اندازه جنب و جوش شون، می تونه خطر مریضی قلبی رو بیشتر از اینا هم کم کنه.( متعادل باشین، زیاده روی نکنین تا به جای سود، ضرر نکنین).

/ healthmag.ir

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا
 • مطالب در رابطه
 • 7 دلیلی که درستی این جمله رو تایید می کنه " روزی یه سیب بخور و دکتر نرو "
 • همه اون چه که باید درباره "بارداری در سنین بالا" بدونیم
 • درمان گرمازدگی، یبوست و آرامش میگرن با "گیلاس"
 • مشکلات "دگزامتازون" پرمصرف ترین داروی کشور
 • "پسته" باعث افزایش مایع منی و بیشتر شدن میل جنسی می شه


rpes simplex)
هستن. بیشتر تبخالا رو اگه به حال خود بذارین، در آخر بدون درمان پنهون می شن، با اینکه این موضوع می تونه چند هفته طول بکشه.

واسه خلاص شدن سریع از شر تبخال، می تونین داروهای بدون نسخه، درمانای خونگی، و یا فرآورده های دارویی مورد تأیید پزشکان که به صورت عمومی واسه تبخالا استفاده می شن رو امتحان کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هر فرد عکس العمل متفاوتی به هر درمانی نشون میده، و انتخاب هر نوع درمان، نتیجه مطلوب رو به دنبال نداره.

دلیل تبخال زدن چیه؟

ویروس هرپس سیمپلکس ۱، قبل از دوران بلوغ، معمولاً به واسطه بوسیده شدن کودک به وسیله فردی که تبخال داره بهش منتقل می شه. ظروف غذاخوری مشترک، حولها یا ریش تراشا، ممکنه مریضی رو انتشار بدن. عفونت به سمت اعصاب پیشرفت می کنه و اونجا نهفته می مونه تا وقتی که بعدا یه محرک اونو به کار بندازه.

مشخص شده که محرکای زیر عفونت رو فعال می کنن:

 • ناراحتی یا اندوه عمیق
 • استرس ذهنی
 • آسیب رسیدن به ناحیه درگیر
 • چرخه قاعدگی
 • نور خورشید غیر عادی

در ادامه با درمانای طبیعی جهت خلاص شدن سریع از تبخال آشنا می شه.

 1. عصاره وانیل

عصاره وانیل رو روی تاول بمالید. درمانای خونگی، یه علم غیر قطعی هستن، و موسسه ملی سلامت آمریکا هیچ کدوم از اونا رو در تموم موارد قابل اجرا نمی دونه. با اینکه چند مورد هست که شاید اثر ملایم کننده ای بر تاولا دارا باشن.

دستورالعمل

می تونین چند قطره عصاره وانیل خالص رو با به کار گیری یه گلوله پنبه استریل، ۳ تا ۴ مرتبه در هر روز، روی تاول دهانی بمالید.

پایه وانیل، محلولیه که در مقایسه با الکل طبی به روشی اساسی عمل می کنه. عصاره وانیل هم اینکه تحریک پذیری رو کم می کنه، که باعث می شه تاول دهانی کمتر آزار دهنده باشه. فقط از عصاره وانیل ۱۰۰ درصد خالص استفاده کنین.

نکته: هیچوقت از وانیل مصنوعی استفاده نکنین، چون دارای خواص ضد آلودگی مشابه نیس.

 1. روغن درخت چای

روغن درخت چای به عنوان درمانی واسه دسته ای از صدمات پوستی استفاده می شه، و می تونه واسه آسون کردن مشکلات جانبی تبخال استفاده بشه. این روغن، پوست رو خوب خشک می کنه، که می تونه در مراحل خوب شدن تبخال کمک کننده باشه. علاوه بر اون، خواص ضد ویروسی، ضد قارچی، میکروب کشی و ضد عفونی داره.

دستورالعمل

با یه تیکه پنبه، دو بار در روز اونو دقیقاً روی تبخال خود بمالید. اگه پوست حساسی داشته باشین، شاید لازم باشه روغن رو قبل از استفاده، با آب رقیق کنین.

نکته: روغن درخت چای اگه خورده شه مضره، پس هنگام استفاده در نزدیک دهن، مراقب باشین.

 1. شیرین بیان

مشخص شده که یه عامل کلیدی در شیرین بیان، زمان درمون تبخال رو سرعت میده. شیرین بیان معمولی رو بخورین یا از مکملای شیرین بیان استفاده کنین. هم اینکه کمی مکمل شیرین بیان پودر شده رو میشه با آب به صورت خمیر درآورده و چند بار در روز، مستقیماً روی تاول قرار داد.

دستورالعمل

یه قاشق غذا خوری پودر ریشه شیرین بیان یا کمی بیشتر رو با نصف قاشق آب مخلوط کنین تا به حالت کرمی در بیاد.

یه راه دیگه، مخلوط کردن اون با وازلینه، که به تنهایی می تونه روند درمون تاولای دهانی رو سرعت بخشه. وقتی که تصمیم به انجام این کار گرفتید، با یه قاشق غذا خوری وازلین شروع کرده و اونو با ریشه شیرین بیان مخلوط کنین. شما می تونین کم کم به غلظت دلخواهتون برسین. به آرومی، یه لایه نازک از اونو روی تاول بمالید، که باعث می شه به طور کاملً ایمن شه.

نکته: اونو به مدت بیشتر از چند ساعت، یا یه شب، روی تاول بذارین.

 1. شیر

پروتئینای شیر تاول رو بهتر می کنن، در حالی که دمای خنک مایع، هر گونه ناراحتی رو که ممکنه با اون مواجه باشین، آرامش میده.

دستورالعمل

 • یه تیکه پنبه رو در حدوداً یه قاشق غذاخوری شیر فرو ببرین، و اونو به مدت چند دقیقه روی تاول بذارین.
 • قبل از انجام این کار می تونین اجازه بدین شیر به دمای اتاق برسه، یا اگه تمایل دارین، می تونین اونو سرد استفاده کنین.
 • از یه هوله مناسب خیس شده با آب واسه پاک کردن رسوبا استفاده کنین.
 • اگه حس می کنین لازمه، مالیدن وازلین رو امتحان کنین.

 1. روغن نعناع

این روغن خواصی داره که به طور خاص، اجزای عفونت در خارج از سلول هاتون رو نابود می کنه، مشابه ذراتی که در دور و بر تبخال باز شده. محققان فهمیدن که اتصال روغن نعناع با تبخال باعث بازسازی سریع اون می شه.

دستورالعمل

 • واسه شروع، از آب واسه شستن سطح تاول استفاده کنین.
 • انجام این کار، بخشی از چربی سطحی رو، که باعث می شه جذب کامل روغن به سختی انجام شه و نیاز به تلاش بیشتری داشته باشه، پاک می کنه.
 • حالا یه گوش پاک کن رو اول در آب تمیز و بعد در روغن نعناع فرو ببرین.
 • این کار واسه اینه که روغن کمی ضعیف شه، تا کمتر باعث آزردگی پوستتون شه.

نکته: این کار رو دو بار در روز انجام بدین تا وقتی که دیگه احتیاجی به اون نباشه.

 1. هیدروژن پراکسید

هر فردی که والدینش هیدروژن پراکسید رو روی یه خراشیدگی قرار می دادن، میفهمه که این کار اونقدر هم عجیب نیس. خبر روحیه بخش اینه که استفاده اون به خواست خودتون، خیلی آسیب زایی کمتری داره، و به نظر نمی رسه حالا که کمی بزرگ تر شدین، اون قدر شدید آسیب برسونه. چه اونو دوست داشته باشین و چه از اون متنفر باشین، انجام اون می تونه درمان قدرتمندی واسه تبخال باشه.

دستورالعمل

 • یه تیکه اسفنج یا پنبه رو تو یه قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید خیس کنین. اگه حس می کنین به اندازه کافی خیس نشده، از مقدار بیشتری استفاده کنین.
 • پنبه رو روی تبخال تون بذارین (احتمال سوزش اون زیاده) و اونو چند لحظه روی اون نگه دارین.

نکته: به اون فرصت بدین قبل از آب کشیدن، تا ۵ دقیقه یا همین حدود در نزدیکی اون بمونه.

 1. نشاسته ذرت

اگه قبل از این نشاسته ذرت مصرف کرده باشین، با بافت نرم و لطیف . این نشاسته می تونه کمک کنه تا از تبخال خلاص شید. دلیل دقیق تر واسه اینکه به چه دلیل نشاسته یه راه حل خونگی عجیب واسه تبخال است، این روشه که pH تبخال رو نابود می کنه، عفونت تو یه محیط بسیار اسیدی پیشرفت می کنه و یه حالت محلول بوجود میاره. واسه آرامش پیدا کردن، و کاهش اندازه تبخال تون، کافیه خمیر نشاسته رو جفت و جور کنین.

دستورالعمل

 • یه قاشق غذاخوری نشاسته وردارین و تو یه کاسه کوچیک بریزین.
 • با یه قاشق غذاخوری آب مخلوط کنین. آب رو کم کم اضافه کنین تا وقتی که به یه غلظت چسب مانند برسین.
 • قبل از خواب کمی روی تبخال بمالید، و هنگام صبح، اونو به آرومی با آب شستشو بدین.

نکته: این کار رو هر روز انجام بدین تا تبخال تون برطرف شه.

15 درمان سریع تبخال

راه رفع تبخال روی لب

 1. کرم ضد ویروس (Antiviral)

بر خلاف این نکته که تبخال «درمان» نمی شه، داروها می تونن علائم شما رو کاهش داده و مراحل خوب شدن رو سرعت ببخشند. شاید سریع ترین و کم زحمت ترین روش درمان تبخال، روشی از درمانه که می تونین از داروخونه جفت و جور کنین. سه دسته اصلی کرما پنسیکلوویر، آسیکلوویر و دوکوزانول هستن.

دستورالعمل

این کرما، اگه اونا رو وقتی که اولین نشونه های تبخال ظاهر می شه بدون این دست اون دست کردن مصرف کنین، واقعاً می تونن موفقیت آمیز باشن.

نکته: باید کرم رو بیشتر اوقات، تا ۵ بار در هر روز به مدت ۴ یا ۵ روز، استفاده کنین.

 1. وازلین

یه درمان آسون الوصول دیگه، که به طور کاملً بر خلاف محلول پاک کننده عمل می کنه، وازلینه. این ژل پوست رو به جای خشک کردن اون، نرم می کنه و یه لایه دفاعی واسه ایجاد آمادگی در برابر مریضی بوجود میاره.

دستورالعمل

 • هر یک جور از مریضی، طول عمر تبخال تون رو خیلی زیاد می کنه، در نتیجه یه لایه دفاعی از وازلین می تونه در خلاص شدن از اون، وقتی که ممکن باشه، کمک کنه.
 • وقتی دارین ژل رو استفاده می کنین، کار رو به آرومی و با انگشتان تمیز انجام بدین.

نکته: می تونین اونو دو تا سه مرتبه در هر روز استفاده کنین.

 1. عامل خشک کننده

یه روش واسه کنترل تبخال، از راه به کار گیری عوامل خشک کننده س.

دستورالعمل

الکل طبی، یکی از گزینه هاییه که مرتبا استفاده می شه. محلول ۷۰ درصد اونو جفت و جور کنین، و با به کار گیری گوش پاک کن روی تبخال استفاده کنین. الکل تبخال رو خشک کرده، اونو درمون می بخشه، و اجازه نمی ده عفونی شه تا در نتیجه نتونه جلو رفتن کنه. این درمان، وقتی که تبخال تازه ایجاد می شه، مؤثرتره.

نکته: اکسید روی مثل کرم کالامین، می تونه خیلی راحت ضایعات رو خشک کنه.

 1. یخ

خیلی راحت یه تیکه یخ وردارین و چند بار در روز دائم، چند دقیقه اونو روی تاول نگه دارین. یخ، درد و سوزش تاول رو آرامش داده و تحریک پذیری اونو کمتر می کنه.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب، ارگانیسمای میکروسکوپی رو نابود می کنه، تاول رو خشک کرده و حتی pH تبخال رو هم تغییر میده. به کار گیری سرکه سیب روی یه تاول باز ممکنه کمی سوزش داشته باشه. با به کار گیری یه گوش پاک کن، سرکه سیب رو چند مرتبه در روز روی تاول بمالید.

 1. نارون کوهی

این روزا احتیاجی نیس واسه پیدا کردن یه گیاه و جدا کردن برگا و پوست اون نگران باشین، چون می تونین یه ظرف نارون کوهی رو تقریبا در تموم داروخانه ها یا عطاریا پیدا کنین. چون نارون کوهی به اندازه کافی روغن نداره تا به عنوان یه روغن لازم در اختیار ما بذاره.

مشخص شده که در بیماریای مختلفی ، مخصوصا در پوست سالم ملتهب، زخما، گزیدگیای عنکبوت، چرک کردن، و اگه به این قسمت دقت نکردین، تبخال، کمک کننده س. گلولهای پنبه رو درون نارون کوهی غوطه ور کنین. روی تاول تون بمالید، و اجازه بدین بمونه. این کار رو تا جایی که لازمه، هر روز ۱ تا ۲ مرتبه انجام بدین.

 1. ژل آلوئه ورا

خیلی راحت انتهای یه برگ تازه اونو بشکنید. ژل رو روی تاول تون بمالید. یه تیکه پنبه رو کلا تو یه قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا بندازین. اونو مستقیماً استفاده کنین.

 1. سیر

سیر یکی از اون درمانای خونگی تبخال است که به نظر می رسه با درمان بیماریای جزئی زیادی رابطه داره. خمیری از سیر له شده درست کنین و اونو به مدت ۱۵ دقیقه روی تبخال تون بذارین. خواص ضد باکتریایی سیر، ناحیه رو استریل کرده و زمان بهبودی رو کم می کنه. مراقب باشین، سیر قویه و ممکنه هنگام استفاده کمی سوزش داشته باشه.

نکات خلاصه ای که باید در مورد تبخال بدونین

 • تبخالا ورمای چرکی هستن که روی لبا یا دور و بر دهن درست می شن.
 • تبخالا به وسیله عفونت هرپس سیمپلکس HSV-1 درست می شن.
 • در موارد نادر ممکنه تبخالا به وسیله عفونت HSV-2 ایجاد شن (یکی از نتیجه های داشتن رابطه جنسی دهانی با فردی که تبخال تناسلی داره)
 • اونا معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز بدون درمان، خود به خود خوب می شن.
 • عفونت هرپس سیمپلکس، بی انتها واگیرداره و می تونه خیلی راحت به وسیله تماس مستقیم از یکی به یکی دیگه انتقال یابد.
 • عفونت می تونه به وسیله محرکایی به کار انداخته شه، مثلا، ضعف، آسیب به ناحیه تحت اثر، و دوران قاعدگی خانوما.
 • تحقیقات عینی پیشنهاد کردن که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد در آمریکا با ویروس HSV-1 و حدود ۳۰ درصد با HSV-2 مواجه بودن.
 • در تعداد کمی از افراد، تبخال حدودا ۲ تا ۳ بار در سال تکرار می شه.
 • جلوگیری کامل از آلودگی با عفونت هرپس سیمپلکس، یا مقابله با بروز تبخالا، غیر واقعی س.